Yortanlı barajının işletmeye açılmasının yöredeki tarım arazisi piyasasına etkilerinin analizi üzerine bir araştırma
A research on the analysis of the effects on the agricultural land market in the region of the opening of Yortanli dam
  1. Tez No: 595651
  2. Yazar: BETÜL SEREZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT ENGİNDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, İzmir'in Bergama ilçesindeki Yortanlı barajının işletmeye açılmasının yöredeki tarım arazisi piyasasına etkilerini analiz etmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu amaçla baraj sulamasından yararlanacak 9 yerleşim yeri kapsamına alınmıştır. Araştırmada oransal örneklemeyle 87 üreticiden veriler derlenmiştir. Verilerin analizinde öncelikle işletmelerin sosyo-ekonomik yapıları ve yıllık faaliyet sonuçları analiz edilmiştir. Daha sonra üreticilerin tarım arazisi piyasası ve barajın etkileri ile ilgili görüşleri saptanmıştır. Araştırmada üreticilerin sahip olduğu parsellerin değerinin saptanmasında pazar değeri ve gelir yöntemleri kullanılmıştır. Gelir yönteminde kullanılacak kapitalizasyon oranı %4.13 olarak hesaplanmıştır. Arazilerin değerini etkileyen faktörlerin ekonometrik analizinde faktör analizi ve hedonik fiyat analizi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; arazilerin dekara ortalama pazar değeri 23377.57 TL,gelir üzerinden hesaplanan dekara ortalama değeri ise 15424.21 TL'dır. Hedonik modeldedeğeri etkileyebilecek 6 bağımsız değişken esas alınmıştır. Model sonuçları, değeri pozitif olarak etkileyen değişkenlerinparsel alanı, parseldeki yapı durumu, toprağın verimliliği ve baraja olan mesafe olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research was prepared to analyze the effects to the agricultural land market in the region of the opening of the Yortanlı dam in Bergama district of Izmir province.For this purpose, 9 settlements that will benefit from dam irrigation were included. In this research, data were collected from 87 farmers with proportional sampling. In the analysis of the data, firstly the socio-economic structures of farms and annual activity results were analyzed. Then, the opinions of the producers about the agricultural land market and the effects of the dam were determined. In the research, the market value and the income capitalization approaches were used to determine the value of the parcels owned by the farmers. The capitalization rate to be used in the income capitalization approach is calculated as 4.13%. In the econometric analysis of the factors affecting the value of the land, factor analysis and hedonic price analysis were applied. According to the results of the research; The average market value of the land per decare is 23377.57 TL and the average value per decare is 15424.21 TL. Hedonic model is based on 6 independent variables that may affect the value. The model results show that the variables that positively affect the value are the parcel area, the structure status of the parcel, the fertility of the soil and the distance to the dam.