Türkiye'de kayıt dışı istihdamla mücadelede yapılan denetimlerin analizi: Ankara ili örneği
The analysis of audits against to informal employment in Turkey: Ankara example
  1. Tez No: 595668
  2. Yazar: SEDA ÖZGÜL EKİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Geçmişten günümüze hiçbir zaman tam olarak çözülemeyen bir sorun olarak karşımıza çıkan kayıt dışı istihdam, beraberinde bir çok mücadele politikasının da tartışılmasına ve uygulanmasına neden olmuştur. Kayıt dışı istihdamla mücadele politikaları, uygulanan zamana göre bir takım farklılıklar gösterse de, denetim olgusu süreklilik arz eden bir mücadele politikası olarak var olmuştur. Dolayısıyla, kayıt dışı istihdamla mücadelede denetimin yeri ve önemi büyüktür. Çalışmanın amacı, kayıt dışı istihdamla mücadelede yapılan denetimlere bir ayna tutmak, denetimlerde elde edilen bilgileri değerlendirmek ve kayıt dışı istihdamla mücadelede denetimin etkinliğini ortaya koyarak çözüm önerileri getirmektir. Bu çalışmada, kayıt dışı çalışmaya yönelik olarak yapılan ihbar ve şikayetler kapsamında, Ankara ilinde düzenlenen Sosyal Güvenlik Denetmen raporları incelenmiştir. Yapılan literatür taramasının ardından, 100 adet denetim raporu analiz edilerek alan araştırması yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda, Ankara ilinde yapılan denetimler sonucunda elde edilen bulgular irdelenerek kayıt dışı istihdamla mücadele için bir takım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Unregistered employment has always posed a major challenge and never been satisfactorily addressed. As a result both academic and policy debates abound on how to craft and implement policies that combat this challenge. State policies that target unregistered employment have greatly differed depending on the period and the country. Yet, audit has always been a policy tool frequently adopted and as a matter of fact critical in combatting unregistered employment. This study aims to shed light on state audit undertaken to combat unregistered employment, analyzing the information that are collected during the audits, assessing the effectiveness of audits and finally proposing solutions to improve audits. This study is based on Social Security Auditor reports that have been undertaken in the province of Ankara after private individuals filed notifications and complaints. The study first reviews the relevant literature and then analyzes 100 audit reports. In the concluding section, the study proposes a number of solutions to improve the effectiveness of the audits.