Bazı mamül derilerin biyodegredebilitesinin mikrobiyal aktiviteye dayalı yöntemlerle değerlendirilmesi
Evaluation of some finished leather biodegradability by tests based on microbial activity
  1. Tez No: 595679
  2. Yazar: MERT KEÇECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN YAŞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sürdürülebilirliği düşük üretim ve tüketim modellerinin günümüz gelişen dünyasında atık yükündeki artışı ve doğal dengenin bozulması küresel sorunların temelini oluşturmakta ve ülkemiz açısından da doğal güzelliklerimizin korunmasını zorlaştırmaktadır. Doğal çevrenin korunmasında daha kolay yaklaşımlar uygulanıp, doğaya daha az zararlı ürün üretimi büyük öneme sahiptir. Ayrıca farklı tabaklama teknikleri kullanılmış derilerin test edilmesiyle birlikte de hangi tabaklama tekniğinin kullanılması sonucu daha dayanıklı, daha uzun ömürlü aynı zamanda da doğada uygun zaman aralığında parçalanan mamül deri üretimi test edilmiş olacaktır. Çalışmamızda, üretilen mamül derilerin biyodegredebilitesinin mikrobiyal aktiviteye dayalı yöntemlerle belirlenmesi, karşılaştırılmalı analizlerinin yapılması ve uluslararası populariteye sahip daha uygun bir biyodegredebilite test standardının geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Menemen organize sanayi bölgesinden temin edilen krom ile tabaklanmış, bitkisel (mimoza) tabaklanmış, alüminyum tabaklanmış ve ham deri örneklerimiz çalışılmıştır. Haftalık-günlük eş zamanlı olarak DHA (dehidrogenaz aktivitesi), FDA (fluoresein di asetat aktivitesi), solunum ölçümü (CO2 miktarının tespiti) yapılmıştır. Bulunan en yüksek değerler DHA metodunda krom ile tabaklanmış deri örneği için 8,4 µg TPF/ml, FDA metodunda krom ile tabaklanmış deri örneği için 3,8 µg fluoresein/ml, ve solunum ölçümü için ise yine ham deri örneğimizin başlangıç ölçüm değeri 1,37 gram/saat ve 25. gün son değerinin ise 30,16 gram/saat CO2 çıkmıştır. En hızlı şekilde parçalanan örneğin ham deri olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The increase in waste load and the deterioration of natural balance in today's developing world of low sustainability production and consumption models constitute the basis of global problems and make it difficult for our country to preserve our natural beauties. Easier approaches are applied in the protection of the natural environment and production of less harmful products is of great importance. In addition to the testing of leathers with different tanning techniques, which tanning technique is used will produce more durable, longer-lasting products that are broken down in the appropriate time period in nature. In this study, it is aimed to determine the biodegradability of manufactured leathers by methods based on microbial activity, to make comparative analyzes and to develop a more suitable biodegradability test standard with international popularity. Menemen organized industrial zone tanned with chrome, vegetable (mimosa) tanned, aluminum tanned and raw leather samples were studied. DHA (dehydrogenase activity), FDA (fluorescein di acetate activity), respiration measurement (determination of CO2 content) were performed weekly and daily. The highest values were found to be 8.4 µg TPF / ml for chromium tanned leather sample in DHA method, 3.8 µg fluorescein / ml for chromium tanned leather sample in FDA method, and the measured value was 1,37 g/h CO2 and the last day was 30,16 g/h CO2 for the measurement of respiration. It is concluded that the most rapidly biodegredable sample is raw leather.