Farklı yem tipleri ve yemleme sıklıklarının kiraz karideslerde (Neocaridina davidi) büyüme performansı, kabuk değiştirme frekansı, üreme verimi ve karapas renklenmesi üzerine etkileri
Effects of different feed types and feeding frequencies on growth performance, moulting cycle, reproductive efficiency and carapacy coloration of red cherry shrimps (Neocaridina davidi)
- Tez No: 595722
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR KARADAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Günümüzde evcil hayvan dükkanlarının yanı sıra, e-ticaret sitelerinden de kolaylıkla akvaryum canlılarının satışı mümkün hale gelmiştir. Dolayısıyla erişebilirliğin artması sonucu, akvaristlerin de canlı çeşitliliği genişlemiştir. Akvaryum sektöründe yükselen taleple birlikte, balık dışındaki diğer canlılara olan ilgi artmıştır. Özellikle nano akvaryum sistemlerinin ortaya çıkması sonucu olarak tatlı su karideslerinin ithalat ve üretim faaliyetlerinde de yükselmeler olmuştur. Ancak bir canlının akvaryum ortamında yaşatılabilmesinin en temel gereksinimi düzenli bir besleme rejimidir. Akvaryum sektöründeki başlıca sorunlardan biri de hobicilerin uygun bir besleme programı sağlamamasıdır. Bu sebeple, akvaryumda bakılan türün beslenme ihtiyaçları dikkate alınarak uygun yem tipinin belirlenmesi ve yemin hangi sıklıkta atılması gerektiğinin belirlenmesidir. Bunun yanında düzenli bir besleme stratejisi, akvaryum hobisinde en büyük maliyetlerden birini oluşturan yem giderlerinin azaltılmasını sağlar. Bu çalışmada, akvaryumlarda en popüler karides türü olan kiraz karideslerinde (Neocaridina davidi) farklı yem tipleri ve yemleme sıklıklarının büyüme performansı, kabuk değiştirme frekansı, üreme verimliliği ve karapas renklenmesi üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla karidesler, benzer protein ve yağ oranlarına sahip alabalık ve karides yemi (AY, KY) ile günde bir veya üç kez (AY1, AY3, KY1, KY3) beslenmişlerdir. Ortalama ağırlıkları 0,75±0,01 mg ve ortalama total boyları 11,05±0,08 mm olan karidesler, 40 L kapasiteye sahip cam akvaryumlara 10 birey/akvaryum şeklinde stoklanmıştır. Her bir akvaryuma üretim filtresi ve hava taşı bağlanmıştır. Büyüme performansının belirlenmesi için iki haftada bir kez ağırlık ve total boy ölçümleri yapılmıştır. Deneme süresince tüm akvaryumlarda kabuk değiştiren birey sayıları kaydedilmiştir. Çalışma boyunca yumurta veren dişi sayısı kaydedilmiş ve yumurtalarının açılma süreleri ve oranları belirlenmiştir. Denemenin başlangıcında ve bitişinde karideslerde karapas rengi ölçümleri uygulanmıştır. Çalışmanın sonunda KY1, KY3 ve AY3 gruplarının ortalama son ağırlıkları ve spesifik büyüme oranları istatistiksel olarak benzerdir (P>0,05). En fazla yumurta KY3 grubu dişilerinden alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is possible to sell aquarium organisms easily from pet shops as well as e-commerce sites. Therefore, because of increased accessibility, the live diversity of aquarists has also expanded. With the increasing demand in the aquarium sector, interest in other organisms other than fish has increased. In particular, as a result of the emergence of nano aquarium systems, there has been an increase in the import and production activities of freshwater shrimps. However, the most basic requirement for the survival of an animal in an aquarium environment is a regular feeding program. One of the main problems in the aquarium sector is that hobbyists do not provide a proper feeding scheme. For this reason, taking into account the nutritional needs of the species in the aquarium is to determine the appropriate feed type and determine how often the feed should be discarded. In addition, a regular feeding strategy reduces feed costs, which is one of the biggest costs in the aquarium hobby. In this study, the effects of different feed types and feeding frequencies on growth performance, molting frequency, reproduction efficiency and carapace coloration in red cherry shrimps (Neocaridina davidi), which is the most popular shrimp species in aquariums, were investigated. For this purpose, the shrimps were fed one or three times a day (AY1, AY3, KY1, KY3) with trout and shrimp feed (AY, KY) having similar protein and fat ratios. Shrimps with average weight of 0.75±0.01 mg and average total length of 11.05±0.08 mm were stocked in 10 individual/aquariums in 40 L glass aquariums. Production filters and air stones are connected to each aquarium. Weight and total length measurements were performed biweekly to determine growth performance. During the experiment, the number of molted individuals was recorded in all aquariums. During the study, the number of female laying eggs was recorded and the opening periods and rates of the eggs were determined. At the beginning and at the end of the experiment, carapace colour measurements were applied to the shrimps. At the end of the study, the mean final weights and specific growth rates of the KY1, KY3 and AY3 groups were statistically similar (P>0.05). Most of the eggs were taken from KY3 females.