Silver nanowire inks for fabrics
Kumaş için gümüş nanotel mürekkep
- Tez No: 595738
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KAMİL TOPPARE, PROF. DR. HÜSNÜ EMRAH ÜNALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sensör, batarya, fotovoltaik cihazlar ve OLED'ler gibi birçok elektronik cihazda iletken gümüş mürekep kullanma ihtiyacı günden güne artmaktadır. Bunun yanısıra, giyilebilir teknolojilerde de esnekliği göz önünde bulundurulduğunda iletken gümüş mürekkep kullanımının önemli bir yeri vardır. Bu tür cihazlar düşük sıcaklıkta kürlenebilen gümüş pastalara ihtiyaç duymaktadır. Bazı gümüş mürekkepler kürlenmek için 900 ˚C'ye ihtiyaç duymaktadır, fakat bu sıcaklık PET ve kumaşlar için uygun değildir. PET ve kumaş gibi materyaller için düşük sıcaklıkta kürlenebilen bir mürekkebe ihtiyaç duyulmaktadır. Bu mürekkeplerin yapımında gümüş nanoparçacık kullanımı sinterleme ve alt tabakaya mürekkebin yapışmasında zorluk çıkartmaktadır. Bu sorunlarla başa çıkmak için gümüş nanoparçacıklar yerine gümüş nanoteller kullanılmıştır. Gümüş nanoteller; optik geçirgenlik, yapışma gücü, uyumluluk ve iletkenlik açısından gümüş nanoparçacığa kıyasla daha elverişlidir.Gümüş nanotellerin ağ yapısı halindeykenki optic geçirgenliği ve iletkenliği daha fazladır; ayrıca gümüş nanoteller gümüş nanoparçacıklara kıyasla daha geniş bir yüzeye sahip olduğu için yüzeye tutunması daha güçlüdür. Bu tezin amacı; gümüş nanotelleri kullanarak düşük sıcaklıkta kürlenebilen gümüş mürekkep sentezlemektir.
Özet (Çeviri)
Conductive inks are used extensively in electronic devices like sensors, batteries, photovoltaic devices, antenna and organic light emitting diodes. These inks typically made from silver. Wearable technology is another industry which requires inks to be flexible. These devices need low temperature cured silver pastes. Low temperature pastes typically make use of silver nanoparticles. These pastes have some problems with sintering and substrate adhesion. In this thesis, to overcome these problems, silver nanowires are used to formulate pastes. Conductivity, bonding strength, flexibility, transparency and compliance of the silver nanowire pastes were determined. Promising performance of was obtained from silver nanowire pastes due to the one dimensional nature of the nanowires in terms of adhesion to fabric surface. Silver nanowires have a big area to adhere, network form of them is more conductive and transparent than network form of silver nanoparticles. The aim of this study is fabrication of low temperature silver paste by synthesis long silver nanowires.