Silver nanowire/chitosan nanocomposite dry electrodes for electrocardiogram
Elektrokardiyogram için gümüş nanotel / kitosan nanokompozit kuru elektrotlar
  1. Tez No: 614594
  2. Yazar: SÜLEYMAN KAZIM SÖMEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ EMRAH ÜNALAN, PROF. DR. DEREK KEITH BAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında, kitosan biyo-polimer ve gümüş nanotel kombine biyo-polimer kompozit malzemenin imalatı ve termal ve elektriksel karakterizasyonu incelenmiştir. Kitosan Gümüş Nanoteller, solvent döküm metoduyla üretilmiştir. Elektrokardiyogram için Gümüş Nanotel / Kitosan Nanokompozit Kuru Elektrotlar Nanokompozitlerin imalatında, ağırlıkça %1-40 arasında değişen gümüş nanotel yüklemesi için basit bir“solvent casting”yöntemi kullanılmıştır. Nanoteller kitosan matrisinde mükemmel dağılım göstermiştir. Ag NW / chitosan nanokompozitlerin antibakteriyel özellikleri, geleneksel mikrobiyolojik yöntemler kullanılarak Amerikan tipi kültür Koleksiyonunun (ATCC)Staphylococcus aureus, (ATCC # 25923), Escherichia coli (ATCC # 25922), Bacillus cereus (ATCC # 14603) ve Candida albicans (ATCC # 90028) bakteri suşlarına karşı araştırılmıştır.Hazırlanan nanokompozitlerin, antibakteriyel etkisinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Son olarak üretilen nanokompozitler, in vitro ECG elektrotları olarak kullanılmıştır. EKG ölçüm sonuçları, ağırlıkça% artan nanokompozitlerin faydalı EKG sinyallerinin kaydedilmesi bakımından daha iyi performansa sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Nanocomposites of chitosan and silver nanowires (Ag NWs) were fabricated and their mechanical, thermal, electrical and antibacterial properties were investigated. A simple solvent casting method was used for the fabrication of nanocomposites with different Ag NW loadings ranging from 1 wt.% to 40 wt.%. Nanowires showed excellent dispersion in chitosan matrix. Antibacterial properties of the Ag NW/ chitosan nanocomposites were investigated against different bacteria strains of American type culture Collection (ATCC) using conventional microbiological methods. Prepared nanocomposites were found to have high antibacterial affect against Staphylococcus aureus, (ATCC #25923), Escherichia coli (ATCC#25922), Bacillus cereus (ATCC#14603) and Candida albicans (ATCC #90028) strains. Following the demonstration of antibacterial activity, fabricated nanocomposites were used as in-vitro electrocardiogram (ECG) electrodes. ECG measurement results showed that higher nanowire loadings within the nanocomposites have better performance in terms of recording useful ECG signals. Results presented herein showed that the Ag NW/ chitosan nanocomposites have a very high potential to be used as dry electrodes for ECG and offers simple and easy fabrication.