Kliniğimizde 1992-1996 yılları arasında yatarak tedavi gören tüberküloz menenjit olgularının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 59574
  2. Yazar: NİLÜFER DERELİ
  3. Danışmanlar: DR. NİMET KAYAALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmada Şişli Etfal Hastanesi Çocuk tnfeksiyon Servisinde Ocak 1992 - Ekim 1996 tarihleri arasında tedavi edilen ve izlenen TBM'li 55 çocuk hastanın dosyaları geriye dönük olarak incelendi. Hastaların yaş ortalaması 5.9±4.6. En sık görülen yakınma ateş, kusma, meningeal irritasyon bulguları olduğu saptanmıştır. Başvurudaki BOS bulguları ortalama olarak şöyledir: Hücre sayısı 224.6/mm3, protein 230.5 mg/dl, BOS/serum glu- koz oranı 0.29. 5 tüberkülin ünitesi ile yapılan Montoux deri testi hastaların % 18'inde >10 mm bulundu ve % 26'sında akciğer grafilerinde lezyon sap tandı. 34 hastaya EEG çekildi. % 78'inde patoloji saptandı. 31 adet BBT çekildi. Bunların % 45'inde hidrosefali ve % 29'unda baziller menenjit bulguları tespit edildi. Sonuç olarak tüberküloz menenjitte erken tanı ve tedavi hayat kurtarıcıdır. Hastalığın sosyoekonomik koşullarla sıkı ilişkisi vardır.
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY The medical records of 55 children with tuberculous meningitis who were admitted to Şişli Etfal Hospital, Pediatric Infectious Disease Cli nic from January 1992 to October 1996 were reviewed retrospectively. The mean age of patients was 5.9±4.6 months. The most common symptoms were fever, vomiting and meningeal iritation. The mean cereb rospinal fluid leukocyte count was 224.6/mm3, protein 230.5 mg/dl and CSF/serum glycose ratio 0.29. Mantoux skin tests with 5 tuberculin units were >10 mm induration in 18% and chest radiographs were positive in 26% of patients. Thirty four patients had EEG. There were abnormal signs in 78%. Thirty one patients had cranial computerized tomography scans. Hydrosephalus was demonstrated by cranial CT in 45% of these patients. We conclude that early diagnosis and prompt treatment is life saving in tuberculous meningitis. There is close relation between the socio-economical status and tuberculous morbidity.