Sürdürülebilir kayısı suyu konsantresi üretimi için yaşam döngüsü değerlendirmesi
Life cycle assessment for sustainable production of concentrated apricot juice
  1. Tez No: 595741
  2. Yazar: BARIŞ KIYAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ÇOLAK GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yüksek miktarlarda fosil enerji kaynaklarının kullanımından dolayı artan sera gazı emisyonu küresel ısınmanın başlıca nedenlerinden biri olarak görülmekte ve belki de insanoğlunun karşılaşacağı en ciddi problemlerden biri olacağı düşünülmektedir. Sürdürülebilirlik, tüm endüstriyel uygulamaların çevre üzerindeki etkileri ile yakından ilişkilidir. Sürdürülebilirlik, ürünün tüm yaşam döngüsü boyunca çevresel, sosyal ve ekonomik hususlar arasında uygun dengenin oluşturulmasını hedefler. Bu tez çalışmasında, tüm dünyada gittikçe daha önemli hale gelen sürdürülebilirlik yaklaşımı kayısı suyu konsantresi üretimi için uygulanmıştır. Bu amaçla, Aydın ili, Sultanhisar ilçesinde kurulu bulunan bir meyve suyu konsantresi fabrikasının konsantre kayısı suyu üretim hattı detaylı olarak incelenmiştir. Bu kapsamda, kayısıların işletmeye kamyonlarla getirilmesinden başlayıp aseptik torbalarda depolanmasına kadar olan süreç ele alınmıştır. Üretimde kullanılan hammadde, su, ısı ve elektrik enerjisi ile, ortaya çıkan atıklar dikkate alınarak yaşam döngüsü değerlendirmesi yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda, 1 kg kayısı suyu konsantresinin karbon ayak izi, 1.62 kg CO2eşd. olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Increased greenhouse gas emissions due to the use of large amounts of fossil energy sources are considered to be one of the main causes of global warming and may be considered as one of the most serious problems human beings facing. Sustainability is closely related to the environmental impact of all industrial applications. Sustainability aims to create an appropriate balance between environmental, social and economic issues throughout the entire life cycle of the product. In this thesis, the sustainability approach which is becoming more and more important all over the world has been applied for the production of apricot juice concentrate. For this purpose, a concentrated apricot juice production line of a fruit juice concentrate factory located in Sultanhisar district of Aydın province was examined in detail. Within this scope, the process beginning from the delivery of apricots by trucks to the storage of aseptic bags was discussed. Life cycle assessment was made by considering raw materials, water, heat and electrical energy used in production and the resulting wastes. As a result of this study, the carbon footprint of 1 kg apricot juice concentrate has been calculated as 1.62 kg CO2eq.