Gestasyonel diabetes mellituslu gebelerde 4-22 karbonlu yağ asitleri ve8-hidroksi-2'-deoksiguanozin düzeylerinin değerlendirilmesi
Assessment of 8-hydroxy-2'-deoxyguanosine and 4-22 carbon fatty acid levels in gestational diabetes mellitus
- Tez No: 595768
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Gestasyonel Diabetes Mellitus (GDM), gebelik esnasında ortaya çıkan ve asemptomatik hiperglisemi ile karakterizedir. Gebelikten önce var olan ancak tanısı konulmamış Tip 2 Diabetes Mellitus (DM) ile karışabilmektedir. Bu çalışmada DM patofizyolojisinde önemli işlevleri olan yağ asitleri, trigliserit ve ghrelin hormonu ile DNA hasarının bir göstergesi olarak kabul edilen 8-OHdG düzeylerinin GDM tanısı konulmuş hastalar ile sağlıklı gebelerdeki düzeyleri ölçülüp özellikle yağ asitleri içinde anlamlı değişimlerin olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmada 21'i GDM tanısı konulmuş hasta ve 39'u sağlıklı gönüllü gebe olmak üzere toplam 60 kişiden OGTT esnasında 0. saat kan örneği alınmıştır. GC-FID yöntemiyle 4-22 karbonlu yağ asitleri, ELISA yöntemiyle 8-OHdG ve ghrelin düzeyleri ve standart laboratuvar yöntemleri (otoanalizör) ile trigliserit ve glukoz düzeyleri ölçüldü. Veriler normal dağılıma uymadığından gruplar arasındaki farkın anlamlılığı için Mann Whitney U testi ve korelasyon analizleri için Spearman Korelasyon testi kullanıldı. GDM'li gebelerde kontrol grubuna oranla trigliserit, glukoz ve oleik asit anlamlı derecede yüksek, ghrelin ise anlamlı derecede düşük bulundu. 8-OHdG'de ise anlamlı bir farklılık gözlenmedi. Ancak GDM'li gebelerde 8-OHdG düzeylerinin bazı yağ asitleri (linoleik ve araşidonik asit) ve hastaların yaşı ile anlamlı korelasyon gösterdiği gözlendi. Ghrelin ile VKİ ve araşidonik asit arasında anlamlı derecede pozitif korelasyon tespit edildi. Sonuç olarak, komplikasyonsuz gebelerden oluşan çalışma grubumuzda oleik asit düzeyinin anlamlı derecede yüksek bulunması ve DNA hasarının bir göstergesi olan 8-OHdG düzeylerinin de linoleik ve araşidonik asit ile ilişkili olmasının bu yağ asitlerinin GDM metabolizmasında önemli işlevleri olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Gestational Diabetes Mellitus (GDM) is characterized by asymptomatic hyperglycemia which occurs during pregnancy. It may be confused with pre-gestational undiagnosed Type 2 Diabetes Mellitus (DM). In this study, the levels of 8-OHdG; which are accepted as an indicator of DNA damage, fatty acids, triglyceride and ghrelin hormone; which have important functions in the pathophysiology of DM, were measured in GDM patients and healthy pregnant women and researched the meaningful changes especially in fatty acids. In this study, we took fasting blood samples from 21 patients diagnosed with GDM and 39 healthy volunteers, in total 60 people, during Oral Glucose Tolerance Test. We measured 4-22 carbon fatty acids with GC-FID; 8-OHdG and ghrelin levels with ELISA method; triglyceride and glucose levels with standard laboratory methods (auto-analyzer). As the obtained data did not match the normal distribution, for the significance of difference Mann Whitney U test and for the correlation analysis of Spearman Correlation test were used. In pregnant women with GDM, triglyceride, glucose and oleic acid were significantly higher and ghrelin was significantly lower than the control group. No significant difference was observed in 8-OHdG. The 8-OHdG levels in pregnant women with GDM were observed significantly correlated with age and some fatty acids (linoleic and arachidonic acids). Expressively positive correlations were obtained in between ghrelin and Body Mass Index and arachidonic acid. As a result, the fact that oleic acid levels were found to be significantly higher in our study group consisting of uncomplicated pregnant women and the association of 8-OHdG levels, which is an indicator of DNA damage, with linoleic and arachidonic acid, suggests that these fatty acids may have important functions in GDM metabolism.