İdiopatik generalize epilepsilerde kognitif fonksiyonların incelenmesi ve elektrofizyolojik (elektroensefalografi, işitsel olaya bağlı endojen potansiyel) değerlendirmeler ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 70768
  2. Yazar: EMEL KÖKSAL KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
55 VII. ÖZET Epilepside mental fonksiyonlarla ilgili çalışmalar son yıllarda oldukça fazlalaşmıştır. Kognitif fonksiyonları etkileyebilecek birçok faktörün etkisi incelenmeye çalışılmaktadır. Bunun için, kognitif fonksiyon testlerinden ve olaya bağlı endojen potansiyel çalışmalarından faydalanılmaktadır. Biz, herhangibir neden veya lezyona bağlı olmadan gelişen idiopatik generalize tip epilepsili hastalarda, işitsel olaya ilişkin endojen potansiyeller ve kognitif fonksiyon testlerinde normal kişilere göre bozulma olup olmadığım saptamayı, eğer varsa bunları etkileyen faktörlerin etkisini incelemeyi amaçladık. 60 idiopatik generalize tipte epilepsisi olan hasta ile 33 sağlıklı kişi üzerinde değerlendirmeler yapıldı. Kontrole gelen 39 hasla üç ay sonra tekrar değerlendirildi. Bu çalışmada, idiopatik generalize epilepsili hastalarda, işitsel olaya ilişkin endojen potansiyel değerleri ve kognitif fonksiyon skorlarının kontrol grubundakilere göre anlamlı değişiklikler gösterdiği saptanmıştır. Endojen potansiyel latanslarının epileptik hasta grubunda daha uzun olduğu bulunmuştur. Kognitif fonksiyon testlerinden, lisan, dikkat ve hafıza ile ilgili olan bir kısım testlerde bozukluk saptanmıştır. Epilepsinin klinik parametreleri ile endojen potansiyel değerleri ve kognitif fonksiyon skorları arasındaki ilişki incelendiğinde potansiyellerin en fazla status hikayesi, toplam nöbet sayısı ve multipl ilaç kullanımı parametrelerinden etkilendiği belirlenmiştir. Kognitif fonksiyon skorlarını ise en fazla status hikayesi ve hastalık başlangıç yaşının etkilediği saptanmıştır. EEG'si patolojik olan hastalarda P3 amplitüdü artmış bulunmuştur. Sonuç olarak, idiopatik epilepsili hastalarda kognitif fonksiyonların bozulduğu, endojen potansiyeller ve kognitif fonksiyon testlerinin bu fonksiyonları değerlendirmede ve izlemede yararlı yöntemler olduğu saptanmıştır. Kognitif fonksiyon testlerinde teknik imkanlar ve değerlendirme yöntemleri geliştikçe ve olaya ilişkin endojen potansiyeller hakkındaki bilgiler arttıkça bu konuda ilerlemeler kaydedileceği inancındayız.
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY Studies on mental functions in epilepsy have been rather intensified recently. Many factors which may effect cognitive functions have been tried to study. Cognitive function tests and event related endogenous potential recordings are used for this purpose. By using both of these techniques, we aimed to find out if there is any abnormalities of mental function in the patients with generalized epilepsy and to investigate influencing factors in the case of existing abnormalities. The assessment was achieved on 60 patients with generalized epilepsy and 33 healthy subjects. 39 patients came to the control three months later and were reassessed. In this study, It was found that auditory event related potentials and cognitive function test results showed significant changes compared to those of healthy subjects. It was determined that endogenous potential latencies were longer and some cognitive function tests showed impairment in language, attention and memory in epileptic patient group. The possible factors influencing the results were studied and as a result status epilepticus, life time total seizure number and multiple drug using were found to have significant effects on endogenous potentials. In the case of cognitive function tests, the scores were influenced meaningfully with status epilepticus and seizure onset age. The P3 amplitude was found to be higher, significantly in the patients with abnormal interiktal EEG in comparison to healthy control group. As a result, It is found that cognitive functions are impaired in patients with idiopathic generalized epilepsy. In this concern, endogenous potentials and cognitive function tests are useful tools in the diagnosis and the follow up of the cognitive dysfunctions. We believe that with better technical and evaluation methods and with greater knowledge about endogenous potentials, outstanding advancements will occur in the future.