Farklı oranlarda bütirik asit içeren yemlerle beslenen Tilapya (Oreochromis Niloticus)'ların büyüme parametreleri ve besin bileşenlerinin incelenmesi
Investigation of growth parameters and nutrient components of Tilapias (Oreochromis Niloticus) fed with different amounts of butyric acid feeds
- Tez No: 595828
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZLÜER HUNT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma farklı oranlarda bütirik asit (BA) içeren yemle beslenen tilapyaların (Oreochromis niloticus) büyüme parametreleri ve kas besin madde bileşenleri üzerine etkisini araştırmak için yapılmıştır. Balıklar 120x50x32cm ebatlarındaki plastik tanklara (30,61±0,38 g; n=120) dört deneme grubu ve üç tekrarlı olacak şekilde tesadüfî olarak yerleştirilmişlerdir. Dört farklı yem hazırlanmış; G-0 grubuna 0 g/kg, G-1 grubuna ‰ 1, G-2 grubuna ‰ 2 ve G3 grubuna ‰ 3 oranlarında BA ilave edilmiştir. Hazırlanan bu yemler ile balıklar 75 gün boyunca beslenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to study the effects of butyric acid (BA) on growth parameters and muscle nutrient composition in tilapia (Oreochromis niloticus) at different ratios. Fish were randomly placed in plastic tanks (120x50x32 cm) (30,61±0,38 g; n=120) as four trial groups and three replicates. Four different feeds were prepared; 0 g/kg in group G-0, ‰ 1 in group G-1, ‰ 2 in group G-2 and ‰ 3 ratio BA were added to group G-3. The fish were fed with these experimental feeds for 75 days.