Düşük akımlı proton hızlandırıcı sistemleri için radyo frekans kuadrupol kovuğunun elektromanyetik rf tasarımı
Rf electromagnetic design of radio frequency quadrupole cavity for low current proton accelerator systems
- Tez No: 595848
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ULVİ YILMAZER, DOÇ. DR. DENİZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Radyo Frekans Kuadrupol (RFQ), protondan uranyuma kadar birçok iyon türünün yüksek verimde ivmelendirilebildiği bir doğrusal hızlandırıcı bileşenidir. Bu tez çalışmasında bir RFQ kovuğunun elektromanyetik tasarımı için gereken teori incelenerek, kovuğun kritik performans parametreleri tanıtılmıştır. LANL Superfish ve CST Studio Suite yazılım araçları kullanılarak RFQ tasarımı yapılmıştır. Tasarım faaliyetlerinin bir kısmı TAEK RHTDB'nin A1.H4.P1.03 numaralı“1-5 MeV RF Kovuklu Proton Hızlandırıcı Sistemi Geliştirilmesi”isimli projesi kapsamında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Radio Frequency Quadrupole (RFQ) is a linear accelerator in which many types ions (e.g. proton, uranium) can be accelerated with high efficiency. In this thesis, the operating principle of a resonant cavity of an RFQ type is discussed and critical performance parameters of the cavity are introduced. Using the LANL SUPERFISH and CST STUDIO SUITE tools, the electromagnetic design of an RFQ type cavity structure was made. Some parts of the design activities were carried out within the scope of TAEK RHTDB 's project with the number of A1.H4.P1.03“Development of 1-5 MeV Proton Accelerator System”.