Bazı monosiklik ve bisiklik eter, epoksit, alkol türevlerinin sentezi; sentezlenen moleküllerin antioksidan aktivitelerinin incelenmesi
The synthesis of some monocyclic and bicyclic derivatives of ether, epoxide, alcohol; the analysis of the antioxidant activities of these molecules
  1. Tez No: 595858
  2. Yazar: HATİCE DERYA KAYNARPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN ŞİMŞEK KUŞ, DR. ÖZGÜR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Beş üyeli karbosiklik moleküller, sentetik organik kimyada önemli moleküller olduklarından ve aynı zamanda ara ürün olmalarından dolayı bu moleküllerin sentezi için yeni yöntemler geliştirmek amacıyla son yıllarda çok sayıda çalışma yapılmaktadır. Hidroksillenmiş siklopentan türevleri olan siklopentitoller, biyolojik olarak çok önemli olan çoğu ürünün altyapısını oluşturmaktadır. Bu biyolojik özellikler arasında antibakteriyel, antimikrobiyal ve antitümör özellikler de bulunmaktadır. Diels-Alder tepkimeleri üzerinden sentezlenen moleküller farmokoloji ve diğer birçok alanda kullanılabilen maddelerin çıkış maddesi olma özelliği de taşımaktadır. Bütün bu özelikler göz önüne alındığında tez çerçevesinde Diels-Alder tepkimeleri ile elde edilen bisiklik molekülleri üzerinden epoksidasyon, hidroksilasyon, parçalanma ve indirgenme ürünleri sentezlenmiştir. Bu ürünler furan, riboz ve siklitol türevleridir. Elde edilen tüm moleküllerin antioksidan özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since five-membered carbocylic molecules are important molecular in synthetic chemistry and at the same time, they are not by-products, a lot of research has been done with a view to generating new methods for the synthesis of these molecules. Cyclopentitols, which are derivatives of hydroxylated cyclopentane, create the basis of many products that are biologically very important. These biological characteristics include antibacterial, antimicrobial and antitumor abilities. Molecules that are synthesized with Diels-Alder reactions are also the basis substances that can be used in pharmacology and many other fields. Regarding these characteristics, the bicyclic molecules that are produced by Diels-Alder reactions are synthesized with epoxidation, hydroxylation fragmentization and reduction products in the frame of this thesis. These products are the derivatives of furan and ribose. All of the antioxidant properties of the molecules produced have been examined.