Türkiye inşaat sektörü yöneticilerinin cinsiyete göre yönetimsel yetkinliklerinin değerlendirilmesi
Assesment of managerial competencies of Turkish construction sector managers by gender
- Tez No: 595877
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ERGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapım-Proje Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Birçok farklı çalışma sürecinin ve paydaşların koordinasyonlu yürütüldüğü inşaat sektöründe, yönetsel yetkinlik kavramı ön plana çıkmaktadır. Birbirinden farklı tasarım ekipleri, planlama, kontrol, danışmanlar, satış ve kiralama süreci, uygulamacı firmalar ve diğer üçüncü partilerle koordineli, çok disiplinli çalışmayı gerektiren inşaat sektöründe yer alan yöneticilerin, iyi yönetici yetkinliklerine sahip olması önem arz etmektedir. İnşaat sektörü sadece çalışanları açısından değil, yöneticiler açısından da dünyadaki en erkek egemen sektörlerden biridir. Türkiye inşaat sektöründeki yöneticilerin sadece % 5'i kadındır. Bu çalışma kapsamında, Türkiye inşaat sektöründe çalışan orta ve üst düzey yöneticilerin yönetsel yetkinliklerini detaylı olarak irdelemek ve erkek ile kadın yöneticiler arasındaki sayısal farkın yönetsel yetkinliklerdeki farklılıklar ile ilişkilendirilip ilişkilendirilemeyeceği araştırılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde konunun belirlenmesine yön veren hususlar, çalışmanın amacı, yöntemi ve organizasyonu hakkında temel bilgiler yer almaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise yetkinlik ve yönetsel yetkinlik ile ilgili literatür çalışmasına yer verilmiştir. Bu bölümde yetkinlik çeşitleri ve yetkinliklerle yönetimin önemi üzerinde durulmuştur. Araştırmanın üçüncü bölümünde ilk olarak, inşaat sektörü, Türk inşaat sektörünün tarihsel gelişimi, inşaat projelerinin genel özellikleri, inşaat sektöründe yönetimin önemi ve inşaat sektöründe proje yönetimi başlıkları üzerinde durulmuştur. Yine çalışmanın üçüncü bölümünde, yönetsel yetkinlik konusu üzerine daha önce yapılmış olan çalışmalara yer verilmiştir. Araştırmalar inşaat sektörü ve diğer sektörler bazında ayrı olarak ele alınmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise araştırmanın analizsel çerçevesi üzerinde durulmuştur. Araştırmanın temel yaklaşımları, araştırmanın tasarımı ve veri toplama süreçlerinden ayrı ayrı bahsedilmiştir. Bu bölümde ayrıca, araştırmada kullanılan ölçek ve katılımcılardan toplanan verilerin analizinde kullanılan istatistiksel yöntemler detaylandırılmıştır. Ayrıca, çalışmanın dördüncü bölümünde tüm verilerin analizleri detaylı olarak yer almaktadır. Çalışmanın örnekleminini oluşturan katılımcıların ankete verdikleri cevaplar doğrultusunda demografik özellikleri tespit edilmiştir. Bu bölümde katılımcıların cinsiyeti, mesleği, yaşı, eğitim düzeyi, toplam iş deneyimi, mevcut pozisyondaki deneyimi, inşaat sektöründeki iş deneyimi, yönetici düzeyi bilgileri doğrultusunda bu değişkenler ile yöneticilerin yönetsel yetkinlikleri ve ait oldukları örgüt kültürleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışmanın verileri ilk olarak güvenilirlik analizine tabi tutulmuş, sonrasında verilere sıklık testi ve Mann Whitney U testi kullanılarak çalışma bulguları elde edilmiştir. Analizler sonucu ortaya çıkan çalışma bulguları çizelgeler halinde detaylandırılmış ve yorumlanmıştır. Bu bölümde detaylı olarak yer verilen analiz sonuçları çalışmanın altıncı bölümünde genel kapsamda değerlendirilmiştir. Tüm araştırma sonuçları ile edinilen bulgular ışığında inşaat sektörü ve gelecek çalışmalar için öneriler ve tartışmalar ise çalışmanın son bölümü olan beşinci bölümünde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of managerial competence comes to the forefront in the construction sector in which many different working processes and stakeholders are coordinated. It is important that the managers in the construction sector, which requires working in coordination with different kind of departments as design teams, planning, control, consultants, sales and renting, implementing companies and other third parties, have good managerial competencies. The construction sector is one of the most male dominant sector in the world, not only for its employees but also for managers. Only 5% of managers in the construction sector in Turkey are women. In this study, it is aimed to scrutinize in detail managerial competencies of mid-level and senior managers who work construction sector in Turkey, and to examine if it is related that the numerical differences between male and female managers with the differences of managerial competencies. In the first part of the study there are basic informations that includes considerations which bring about the determination of the subject, and also the purpose, method and organization of the research. In the second part of the study, there is a literature study about competence and managerial competence. In this section, it is emphasized on the types of competence and the importance of management with competence. In the third part of the research firstly, construction sector, historical development of Turkish construction sector, general characteristics of construction projects, importance of management in construction sector and project management topics are discussed. Also in the third part of the study, previous studies on managerial competence are included. That studies are handled separately in the construction sector and other sectors. The analytical framework of the research is emphasized in the fourth part of the study. The basic approaches of the research, the design of the research and the data collection processes are mentioned separately. Also in this section, the scale used in the research and the statistical methods used in the analysis of the data collected from the participants are detailed. Also in the fourth part of the study the analysis of all data is given in detail. Demographic characteristics of the participants were determined according to the answers of the participants. In this section, the relationships between the managerial competencies of the managers and the organizational cultures they belong to, are analyzed with the view of variables such as participants' gender, occupation, age, education level, total work experience, work experience in the construction sector, experience in the current position. The data of the study was firstly subjected to reliability analysis and then the findings were obtained by using frequency test and Mann Whitney U test. The findings of the study were analyzed and detailed in tables. The analysis results, detailed in this section, were evaluated in the sixth part of the study in general scope. In the light of the findings obtained with all research results, suggestions and discussions for the future works of construction sector are included in the last part of the study.