Bir otomotiv firması kalite departmanında ölçüm makineleri analizi ve kapasite arttırımı
Analysis and capacity increase of measurement machines in the quality department of an automotive company
- Tez No: 595886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YURDUN ORBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
İşletmeler varlıklarını sürdürebilmek için minimum maliyetle, beklenen kalite düzeyindeki çıktıyı elde etmek zorundadırlar. Bunu başarabilmek için optimum kapasite kullanmaları gerekmektedir. Bu çalışmada, bir otomotiv firmasının kalite departmanında, ölçüm makineleri kapasitesinin daha verimli kullanımı için kapasite arttırma çalışmaları yapılmıştır. Çalışma iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada; üretim adedi artışına rağmen, ölçümleri imalatın istediği sürede karşılayabilmek için satın alınan yeni ölçüm makinelerini (%44 makine artışı), mevcut çalışan sayısı ile kullanabilme çalışmaları yapıldı. Bu çalışmalarda; spagetti diyagramlar, ölçüm prosesi akışları, zaman etütleri, çoklu makine kullanım alternatifleri, gelen parça adet ve süreleri kullanılmıştır. Böylece ilk aşamada, tüm istatistiksel süreç kontrolü (SPC) parçalarının ölçüm teslim süresinde (lead time) ortalama %62'lik bir iyileşme sağlanmıştır. Ancak ihtiyaçların tekrar değişmesi nedeniyle ikinci aşamaya geçilmiştir. Bu çalışmanın içeriği olan ikinci aşamada ise makinelerdeki ölçüm proseslerinin iyileştirilmesine odaklanılmıştır. Önce darboğaz makine tipi bulunarak, o makinenin ölçüm proses adımları incelenerek hangi adıma odaklanılacağı belirlenmiştir. Daha sonra etkin kısıtlı kaynak kullanımı nedeniyle bir pilot uygulama yapılmasına karar verilerek, pilot çalışmanın hangi parça tipinde, hangi ölçüm karakteristikleriyle, hangi imalat makinelerinden gelen parçalarla yapılacağı tespit edilmiştir. Odaklanılacak ölçüm prosesi adımına etki eden faktörler balık kılçığı diyagramı ile çıkarılarak, fayda-efor kriteri dikkate alınarak iyileştirme yapılacak noktaya karar verilmiştir. Pilot çalışmada son olarak iyileştirme öncesi ve sonrası veriler hipotez testleriyle karşılaştırılmış ve öncesi ile sonrası arasında fark olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Companies must provide the output within the expected quality level with minimum costs for keeping their presence sustainable. They need to use optimum capacity to achieve this target. In this study, capacity increase studies have been carried out for effective capacity utilization of measuring machines at quality department of an automotive company. The study consists of two stages. The first stage of the study; Due to increasing of production quantity, the number of measurement machines in the laboratory have been increased 44%. In addition to increase of number of machines, it is aimed to meet the expected lead time (response time by labs) by manufacturing with the current labor capacity without any changing. In the studies; spaghetti diagrams, measurement process flow charts, time studies, multiple machine usage alternatives, number of incoming parts and their measurement time were used. By means of the first stage, it has been provided 62% average improvement in the lead-time of all statistical process control (SPC) parts. However, since the requirements changed again, the second phase has been started. In the second stage, which is the content of this study, the focus is to improve the measuring processes in the machines. Firstly, bottleneck machine type has been detected. Then the measuring process steps of these machines have been analyzed, and it has been selected on which process step to focus. Due to the effective limited source usage, it was decided to do a pilot implementation. Then in the frame of pilot implementation, it was determined that which part type, which measurement characteristics and which manufacturing machines will be performed. Factors, affecting the focused on measuring process step, have been identified by drawing fishbone diagram and improvement points were decided by considering profit-effort criterion. Finally, determined improvements have been fulfilled during the pilot study. Before and after situation have been compared with hypothesis tests and resulted that there is no differences between them.