Metal catalyzed asymmetric synthesis of thienyl substituted pyrrolidines by 1,3-dipolar cycloaddition reaction of azomethine ylides
Tiyenil-sübstitüe pirolidinlerin metal katalizörlüğünde azometin ylidlerin 1,3-dipolar halkasal katılma tepkimesi ile asimetrik sentezi
  1. Tez No: 595885
  2. Yazar: MERVE BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Pirolidinler yapısal ve biyolojik olarak önemli heterohalkalı bileşiklerdir. Bu bileşiklerin sentezi için en etkili yöntemlerden biri, azometin ilidlerin elektronca zayıf dipolarofillerle 1,3-dipolar halkasal katılma tepkimesidir.1,3-dipolar halkasal katılma tepkimesinden yararlanarak, bu bileşiklerin asimetrik sentezi kiral geçiş metali katalizörleriyle pek çok grup tarafından çalışılmıştır. Bütün çalışmalarda, ağırlıklı olarak aril-sübstitüe pirolidinler sentezlenmiştir. Bu tezde, grubumuz tarafından geliştirilen kiral metal katalizör kullanılarak, daha önce ayrıntılı çalışılmamış olan heteroaril-sübstitüe pirolidinler sentezlenmiştir. Kiral metal katalizörler metal ve kiral liganddan oluşmaktadır. Bu tezde, bakır, çinko ve gümüş tuzu metal kaynağı olarak FAM (ferrosenil-sübstitüye aziridinil metanol) ligandıyla test edilmiştir. Bilinen FAM ligandlarının yanı sıra bu bileşiklerin yeni türevleri, CFAM (siklohekzil-sübstitüye aziridinil metanol) de ilk defa bu tezde sentezlenmiştir. CFAM ile birlikte toplam olarak on iki kiral ligand (PFAM1-4, CFAM1-4 ve 1-NFAM1-4) tiyenil-sübstitüe pirolidin sentezi için taranmıştır. Tepkime koşulları (sıcaklık, konsantrasyon, çözücü vb.) optimize edildikten sonra Ag-PFAM1 katalizör sistemi N-metilmaleimid dipolarofiliyle tiyenil-sübstitüe pirolidin yapısını %85 ee ve %64 verimle oluşturduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Pyrrolidines are structurally and biologically important heterocyclic compounds. One of the efficient methods for the synthesis of these compounds is 1,3-dipolar cycloaddition (1,3-DC) reaction of azomethine ylides with electron deficient dipolarophiles. Asymmetric synthesis of these compounds has been studied by many groups by using 1,3-DC reactions with chiral transition metal catalysts. In all these studies aryl-substituted pyrrolidines were synthesized mainly. In this thesis, heteroaryl-substituted pyrrolidines which were not explored in the literature will be synthesized by using chiral metal catalysts developed in our group. Chiral metal catalysts are composed of a metal and a chiral ligand. As the metal source, Cu-, Zn-, and Ag-salts were used with FAM (ferrocenyl aziridinyl methanol) chiral ligands. Besides the known FAM ligands, a new derivative, CFAM (cyclohexyl ferrocenyl aziridinyl methanol), was also synthesized for the first time in this thesis. With the CFAM chiral ligands, total of twelve chiral ligands (PFAM1-4, CFAM1-4, and 1-NFAM1-4) were screened for the synthesis of thienyl-substituted pyrrolidines. After optimizing all the reaction parameters (temperature, concentration, solvent, etc.), Ag-PFAM1 catalyst system found to be the better one by forming thienyl-substituted pyrrolidines in 85% ee and 64% yield with N-methylmaleimide.