Preterm bebeklerde orogastrik sonda uygulamasının konfor düzeyine ve farklı yatış pozisyonlarının beslenme toleransına etkisinin değerlendirilmesi
An evaluation of the effects of the use orogastric tubes on comfort levels in preterm infants and of different lying positions on feeding tolerance
- Tez No: 595909
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ÖZYAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma preterm bebeklerde orogastrik sonda uygulamasının konfor düzeyine ve farklı yatış pozisyonlarının beslenme toleransına etkisinin değerlendirilmesi amacı ile yapıldı. Araştırma örneklemini Kasım 2017-Ağustos 2018 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatan 28-36 gestasyonel hafta arasındaki, orogastrik sonda ile beslenen ve beslenme miktarı en az 20ml/kg/güne ulaşan 50 preterm bebek oluşturdu. Araştırma grubuna alınan bebeklere yedi gün boyunca her beslenme sonrasında dört farklı yatış pozisyonu verilerek beslenme toleransına olan etkileri gözlemlendi ve orogastrik sonda takılma öncesi ve sonrasındaki ağrının bebek konforunu bozma durumu değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of assessing the effect of the use of an orogastric tube on comfort levels and of different lying positions on feeding tolerance in preterm infants. The research sample consisted of 50 preterm infants of 28-36 gestational weeks in the Neonatal Intensive Care Unit of the Health Research and Training Center of Bursa Uludağ University, fed with an orogastric tube and receiving up to 20mL/kg/day of food. The infants included in the research were laid in four different positions after each feeding over a period of seven days, and the effect on feeding tolerance was observed. Before and after inserting the orogastric tube, the extent to which the pain disturbed the infant's comfort was assessed.