Hilbert cebirleri üzerinde bazı özel yapılar
Some special structures on Hilbert algebras
  1. Tez No: 595932
  2. Yazar: HATİCE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA İNCEBOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde, Hilbert cebirleri ile cebirsel lojik arasındaki bağlantıyı inceleyen başlıca çalışmalarda elde edilen bazı özelliklere yer verilmiştir. Bu çalışma temel olarak üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, tez konusu tanıtılmış ve bu konu ile ilgili yapılmış olan çalışmalar hakkında kısa bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, bu tezi anlamada kolaylık sağlayacak bazı temel tanımlara ve özelliklere değinilmiştir. Üçüncü bölümde, Hilbert cebirleri üzerinde bazı özel yapılar tanıtılıp, bir H Hilbert cebirinin hangi koşullar altında değişmeli olduğunu ifade eden teoremlere yer verilmiştir. Bununla birlikte, sınırlı olmayan değişmeli bir A Hilbert cebirinin bir ∨-kapalı sisteme göre kesirlerinin kümesinin bir değişmeli Hilbert cebiri oluşturduğu kanıtlanmıştır. Son olarak, değişmeli Hilbert cebirleri üzerindeki çarpanlar tanıtılmış ve bu konuyla ilgili önemli sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some properties obtained in the main works investigating the connection between Hilbert algebras and algebraic logic are given. This thesis basically consists of three chapters. In the first chapter, the subject of the thesis is introduced and short information about works which are related with this subject is shortly given. In the second chapter, some basic definitions and properties are mentioned to make easy understanding of the thesis. In the third chapter, some special structures on Hilbert algebras are introduced and the theorems which are expressed an H Hilbert algebra under which conditions is commutative are given. Furthermore, it has been proved that a set of fractions of an unbounded commutative A Hilbert algebra with a ∨-closed system constitutes a commutative Hilbert algebra. Finally, the multipliers on commutative Hilbert algebras are introduced and important results are presented.