A preliminary archaeometallurgical examination of some bronze coins from komana
Komana'ya ait bazı bronze sikkelerin arkeometalurjik incelemesi
  1. Tez No: 595935
  2. Yazar: AYŞEN ELŞEN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ BURCU ERCİYAS, DOÇ. DR. ZEYNEP IŞIL KALAYLIOĞLU AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeometri, Archaeometry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez, antik bir yerleşim yeri olan Komana-Tokat'ta yapılan arkeolojik kazılarda bulunan bazı sikkeler üzerinde arkeometalurjik incelemeleri kapsamaktadır. Bu incelemeler kapsamında Micro-XRF ve Taramalı Elektron Mikroskobu analiz yöntemleri kullanılmıştır. Bu yöntemler sayesinde Komana'da bulunan sikkelerin elemental kompozisyonlarına bakılarak, bölgenin farklı dönemlerdeki alaşım kompozisyonları hakkında bilgiler elde edilmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda bu çalışma Komana'da bulunan sikkeler üzerinde gerçekleştirilen ilk arkeometalurjik çalışmadır. Analiz sonuçlarına göre kullanılan madenlerin element kompozisyonları belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, Komana'da bulunan Bizans sikkelerinin alaşımları ile ilgili bilgi vermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis comprises archaeometallurgical investigations on some coins found in archaeological excavations at the ancient settlement of Komana-Tokat. Micro-XRF and Scanning Electron Microscope analysis methods were used in this study. By means of these methods, it was aimed to obtain information about the alloy compositions of the coins found at this site dating to different periods. This is also the first archaeometallurgical study on the coins found in Komana. According to the results of the analysis, the elemental compositions of the mines were determined. The results obtained gave information about the alloys of Byzantine/post-Byzantine coins found in Komana.