Ortaokul öğrencilerinin spor yapmalarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determine the factors affecting middle-school students'sport habi̇ts
  1. Tez No: 596017
  2. Yazar: HACI MUSTAFA AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN HERGÜNER, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH MURATHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Spor yapma alışkanlığı ve genel sağlık noktasındaki kazanımlar aile ile başlayıp dış uyarıcıların etkisi ile süreklilik kazanan faaliyetlerdir. Dış uyarıcıların en önemlisi okul ve okul arkadaşlarıdır. Spor ve egzersizin performans anlamında kazanımlarının yanında, kişilerin fiziksel görünümleri ve genel sağlık durumları üzerinde çok önemli bir önleyici sağlık uygulamasıdır. Kişiler egzersiz alışkanlığına sahip olduklarında bu gün çok önemli birçok sağlık problemini önlemiş olacaklardır. Aynı zamanda çok önemli bir sosyal düzenleyici ve psikolojik etken olan spor ergenlik ve ergenlik öncesi bu dönemde kazanılması durumunda bireylerin kendileri ile barışık toplum ile uyumlu, birey olması sağlanacaktır. Fiziksel, fizyolojik, psikolojik ve sosyal yönden önemli etkileri olan spor yapma alışkanlığının kazandırılması ve önündeki engellerin tespit edilerek ortadan kaldırılması her açıdan ülkemiz ve geleceğimiz açısından çok önemlidir. Bu araştırmanın amacı ortaokul öğrencilerinin spor yapmalarını etkileyen faktörlerin çeşitli değişkenler açısından tespit edilmesidir. Araştırmanın evrenini, Adıyaman ili Kahta ilçesinde bulunan ortaokul öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise 2016-2017 eğitim öğretim yılında Adıyaman Kahta ilçesi Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Gazi OO, Hacıbey OO, Kubilay OO, Fatih Sultan Mehmet OO ve Girne OO bulunan 296 kız 275 erkek öğrenci gönüllü olarak oluşturmuştur. Araştırmada Öz (2014) tarafından geliştirilen 33 maddeden oluşan, çoktan seçmeli sorular içeren anket formu kullanılmıştır. Araştırmada betimleyici istatistiklerden yüzde (%) ve frekans (f) gruplar arasındaki farklılığı tespit etmede ise ki-kare analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The habits of doing sports and the achievements at the general health point are activities that start with the family and continue with the effect of external stimuli. The school and school friends are the most important parts of the external stimuli. Sports and exercises are very important preventive health practices on the physical appearance and general health of people, in addition to their gains on the performance. When people have personal exercise habits, today, they will also prevent many important health problems, too. At the same time, sports, which is a very important social regulator and psychological factor will be ensured to be an individual who is compatible with the society that is in harmony with them when the adolescent and pre-adolescent period are acquired. It is very important in terms of our country and our future that the sporting habit, which has important effects on the physical, physiological, psychological and social aspects, is acquired and the obstacles should be detected and removed. The purpose of this research is to determine the factors affecting the participation of students who were twelwe years and older in terms of various variables. The universe of research is composed of students studying in secondary school located in the Kahta district of Adiyaman province. The sample group consists of 296 female and 275 male volunteers who were twelwe years and older studying in Gazi Middle School, Hacibey Middle School, Kubilay Middle School, Fatih Sultan Mehmet Middle School and Girne Middle School of the Adiyaman Kahta District National Education Directorate, in 2016-2017 academic year. A survey form, used in the research, consists of 33 items that are developed by ÖZ (2014) and it contains multiple-choice questions. In this research chi-square analysisis used to determinethe differencebetween percentage (%) and speed signal/frequency (f) that are among the descriptive statics.