The effect of ultrasound on the physicochemical and emulsifying properties of soy proteins
Ultrasonun soya proteinin fizikokimyasal ve emulsiyon oluşum özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 596020
  2. Yazar: NEBAHAT TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ERÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada,ultrason uygulamasının soya proteini emülsiyonlarının fizikokimyasal ve emülsifiye edici özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Ultrason 5, 10 ve 15 amplitude değerlerinde, soya proteini izolatı (SPI) çözeltilerine uygulanmıştır. Analizlerin sonuçları, ultrason uygulamasının emülsiyonun tanecik boyutunu azalttığını, emülsiyon aktivitesi ve stabilitesiniise arttırdığını göstermiştir. Ayrıca 60, 70 ve 80°C'deön ısıtmalı işlem görmüş SPI çözeltilerinin emülsiyon özellikleri üzerindeki etkisi de incelenmiştir. Artan ısıl işlem ile daha iyi emülsifikasyon göstermiştir. Emülsiyonların pH 9'da pH 5 ve pH 7 ile karşılaştırıldığında daha iyi fonksiyonel özellik gözlenmiştir. Diğer yandan, CaSO4 kaynaklı SPI jel benzeri emülsiyonlar, soğuk ayarlı ve 95°C'deısıtma ayarlı olmak üzere iki ayrı metotla hazırlanmıştır. Ultrason ile ön muamele SPI emülsiyonlarının, CaSO4 kaynaklı SPI jel benzeri emülsiyonların fonksiyonel özelliklerinde bir artışa neden olmuştur. Jel benzeri emülsiyonlar 95 °C'de 20 dakika ısıtıldı. Emülsiyona uygulanan ısıl işlem SPI moleküllerinde meydana gelen yapısal değişiklikler nedeniyle, daha küçük damlacık boyutuna ve homojen dağılımlı bir mikro yapıya sebep olmuştur. Ayrıca su tutma kapasitesi (WHC) ve yağ tutma kapasitesi de (FHC) artmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of ultrasound application on the physicochemical and emulsifying properties of soy protein emulsions was investigated. Ultrasound was treated to a soy protein isolate (SPI) solution at 5, 10 and 15 amplitude. Results showed that the ultrasound treatment reduced the droplets size of emulsions and caused an increase in the emulsifying activity and stability of emulsions at 15 amp. The effect of pre-heating and pH treatment on the ultrasound treated SPI emulsion was also analyzed. Increased heat treatment from 60 to 70 and 80°C showed better emulsification properties. The best functional properties were observed at pH 9 in comparison to pH 5 and pH 7. On the other hand, CaSO4-induced SPI gel-like emulsions were prepared by the cold-set and heat-set method. Ultrasound pre-treatment of SPI emulsions caused an increase in functional properties ofCaSO4-induced SPI gel-like emulsions. Gel-like emulsions were heated at 95°C for 20 min. Heat treatment, due to the structural changes in SPI molecules, led to smaller droplet size and uniform microstructure. And also, water holding capacity (WHC) and fat holding capacity (FHC) of gel-like emulsions increased.