Sığır eti marinasyonunda ultrases teknolojisi ve bitkisel ekstrakt kullanımının ürünlerin fizikokimyasal özellikleri ve oksidatif stabilitesi üzerine etkileri
The effect of ultrasound technology and the use of plant extract on physicochemical properties and oxidative stability in beef marinating
  1. Tez No: 949286
  2. Yazar: DİLARA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL KILIÇ, DOÇ. DR. AZİM ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
daha soBu tez çalışması kapsamında, bitkisel ekstrakt (%5) içeren marinat kullanımı ile ultrases destekli marinasyon ve pişirme işlemlerinin sığır etinin fizikokimyasal özellikleri ve oksidatif stabilitesi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Marinasyon ve pişirme işlemleri 30 ve 60 dakikalık ultrases uygulamalarıyla desteklenmiştir. Marinasyona tabi tutulmuş çiğ örnekler ile pişirme işlemi uygulanmış örnekler +4℃'de renk, pH ve su aktivitesi analizleri için 7 gün, tiyobarbitürik asit reaktif maddeler (TBARS), lipit hidroperoksit (LPO) ve toplam karbonil miktarı analizleri için ise 14 gün süresince depolanmıştır. Ayrıca deneme gruplarında pişirme kaybı, marinat absorbsiyonu, su tutma kapasitesi, nem, yağ, kül, protein, tuz ve tekstür analizleri gerçekleştirilmiştir. Tez çalışmasında marinasyon aşamasında kullanılacak ekstrakt, farklı bitkisel kaynaklar (kuşburnu, meyan kökü, mersin yaprağı, biberiye, hünnap, limon otu, avokado yaprağı, kırkkilit otu, hibiskus) kullanılarak elde edilen ekstraktlarda gerçekleştirilen 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH) radikali giderme aktivitesi, demir iyonu indirgeyici antioksidan kapasite (FRAP) ve toplam fenolik madde analizleri sonucunda belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of using a marinade containing 5% plant extract in combination with ultrasound-assisted marination and cooking processes on the physicochemical properties and oxidative stability of beef were investigated. The marination and cooking processes were supported by ultrasound treatments lasting 30 and 60 minutes. The marinated raw samples and the cooked samples were stored at +4 °C for 7 days for color, pH, and water activity (aw) analyses, and for 14 days for thiobarbituric acid reactive substances (TBARS), lipid hydroperoxides (LPO), and total carbonyl content analyses. Additionally, cooking loss, marinade absorption, water-holding capacity, moisture, fat, ash, protein, salt, and texture profile analyses were performed in the experimental groups. In this thesis, the plant extract to be used during marination was selected based on the results of 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH) radical scavenging activity, ferric reducing antioxidant power (FRAP), and total phenolic content analyses conducted on extracts obtained from various plant sources (rosehip, licorice root, myrtle leaf, rosemary, jujube, lemon balm, avocado leaf, horsetail, hibiscus).