Lipoprotein (a) ve koroner kalp hastalıkları
- Tez No: 59614
- Danışmanlar: PROF. DR. M. KUTLAY BURAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
113 ÖZET Lipoprotein (a) ve Koroner Arter Hastalıkları Bu çalışma, koroner arter hastalığı riskinin belirlenmesinde yardımcı olmak üzere koroner arter hastalan arasında lipoprotein(a) dağılımının tayini amacı ile yapılmıştır. Bu çalışmada aynı zamanda kontrol ve 4 hasta grubunda plazma Lipoprotein(a)[Lp(a)] düzeylerinin doku tipi plazminojen aktivatörü (t-PA), plazminojen aktivatör inhibitörü-1 (PAI-1), plazminojen, a-2-antiplazmin, fibrinojen, total kolesterol, trigliserid (TG), yüksek dansiteli lipoprotein kolesterolü (HDL-kol), düşük dansiteli lipoprotein kolesterolü (LDL-kol), apolipoprotein-Al (apo-Al), apolipoprotein-B (Apo-B), serum total sialik asit, LDL-sialik asit, serum total antioksidan durumu (T AO), ve fenilhidrazin ile oksidasyon öncesi ve sonrası olmak üzere LDL'de tiyobarbiturik asit ile reaksiyon veren madde (LDL-TBARS) düzeyleri arasmdaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada kontrol grubunda koroner anjiyografisi ile normal koroner arterlere sahip oldukları tesbit edilen 21 birey yer almıştır. İkinci grupta değişen sayıdaki damarlarına başarılı bir şekilde bypass operasyonu uygulanmış 40 hasta bulunmaktadır. Üçüncü grupta ise, koroner arter bypass operasyonundan 1-9 yıl sonra başarılı bir şekilde perkutane transluminal anjiyoplasti uygulanmış (PTCA) 24 hasta yer almıştır. Dördüncü grupta başarılı bir şekilde PTCA uygulanmış 44 hasta bulunmaktadır. Beşinci grubu ise, anjiografi sonuçlarına göre patalojik yapıda koroner arterlere sahip oldukları belgelenen fakat bypass operasyonu veya PTCA uygulanmamış 17 hasta oluşturmuştur. Tüm hasta gruplarında Lp(a) düzeyleri kontrol grubuna göre önemli derecede yüksektir (sırası ile kontrol, bypass, bypass+PTCA, PTCA ve patolojik koroner arter gruplarında, 21.90d21.58, 37.97126.12, 39.91±33.78, 41.81129.19, 45.11119.76, tüm hasta gruplarında p 30 mg/dL ve < 30 mg/dL olarak 2 alt gruba bölünmüştür. Lp(a) düzeyi >30 mg/dL olan Bypass +PTCA grubunda Lp(a) düzeyi ile plazminojen düzeyleri arasında anlamlı bir korelasyon bulunmuştur (r= -0,80 p30 mg/dL olan hastalarda Lp(a)
Özet (Çeviri)
114 SUMMARY Lipoprotein(a) and Coronary Artery Disease The aim of this study was to determine the distribution of Lipoprotein(a) [Lp(a)] levels in patients with coronary artery disease that may be useful for assessing CAD risk. The purpose of this study was also to investigate the association between Lp(a) and tissue type plasminogen activator (t-PA), plasminogen activator inhibitor- 1 (PAI-1), plasminogen, a-2-antiplasmin and fibrinogen, total cholesterol, triglycerides (TG), high density lipoprotein cholesterol (HDL-chol), low density lipoprotein cholesterol (LDL-chol), apolipoprotein-Al (Apo-Al), apolipoprotein-B (Apo-B), plasma sialic acid, LDL-sialic acid, plasma total antioxidant status (TAO), LDL-thiobarbituric acid reactive substances (LDL-TBARS) before and after oxidant stress induced by phenylhydrazine in control and 4 groups of coronary artery patients. In the control group mere were 21 healthy person who were angiographically proven to have normal coronary artery. In me second group there were 40 patient who underwent successfully bypass surgery on different number of coronary artery (Bypass group). In the third group, called as Bypass+PTCA group, there were 24 patients who underwent successfully percutane transluminal angioplasty after 1-9 years of coronary artery bypass surgery. In the fourth group (PTCA group) there were 44 patients who had successfully PTCA treatment. In the fifth group mere were 17 patients who were angiographically proven to have pathologic coronary artery but haven't underwent any bypass surgery or PTCA treatment. In all patients groups Lp(a) levels were significantly higher than that of control group (21.90i21.58, 37.97±26.12, 39.91±33.78, 41.81±29.19, 45.1 1±19.76 in control, bypass, bypass+PTCA, PTCA and pathologic coronary artery group respectively, p 30 mg/dL. There were significant correlations between the Lp(a) and plasminogen levels, in patients who have Lp(a) levels over 30 mg/dL in the Bypass + PTCA group (r=-0,80 p30 mg/dL subgroup than that of Lp(a)30 mg/dL than patients with Lp(a)