Koroner arter hastalığı etyolojisinde LDL-kolesterol ve trigliserit etkinliğinin kapak replasanı ve koroner by-pass yapılan hastalarda retrospektif değerlendirilmesi
A retrospective evaluation of LDL-cholesterol and triglycerides effectiveness on valve replacement and coronary artery bypass surgery patients in the coronary artery disease etiology
  1. Tez No: 408372
  2. Yazar: ÇAMAY BAYKUŞLAR GONCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN GÖLBAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Koroner arterler ve periferik arterlerde meydana gelen ateroskleroz dünya çapında, mortalite ve morbiditenin majör nedenlerinden biridir. Ateroskleroz gelişiminde önemli olan risk faktörleri, aort kapak stenozu için de bağımsız risk faktörüdür ki bunun içinde yaş, erkek cinsiyet, kilo, hipertansiyon öyküsü, sigara içimi lipoprotein a ve LDL yüksekliği bulunmaktadır. Çalışmanın amacı, koroner arter hastalığı ve ateroskleroz gelişimi açısından risk oluşturan trigliserit ve LDL kolesterol düzeylerinin kalp kapak operasyonu yapılmış hastalar ile koroner arter hastaları arasında karşılaştırılması ve sonuçlarının yorumlanmasıdır. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı tarafından aort kapak replasmanı, mitral kapak replasmanı, kombine aort ve mitral kapak replasmanı ve koroner arter cerrahisi, yapılan hastalar üzerinde retrospektif olarak yapılmıştır. Çalışmamızda 160 hasta, koroner ve kapak grubu olarak ele alınmış ve 80 erli iki gruba ayrılmıştır. Bu iki grup, cinsiyet, yaş, kilo, boy, BMI, hipertansiyon, diyabet, hiperlipidemi, sigara öyküsü ve son olarak LDL ve trigliserit değerleri açısından sorgulanıp kıyaslanmıştır. İki gruptan koroner grubunda yaş ortalaması, kapak grubunda ise kadın cinsiyetin daha yüksek oranda olduğu görülmüştür. BMI, sigara, hipertansiyon, operasyon öncesi teşhis konmuş hiperlipidemi açısından iki grup arasında fark bulunmamaktadır. Yalnızca diyabet kapak hastalarında anlamlı olarak daha fazla izlenmiştir. LDL düzeyleri açısından her iki grupta anlamlı bir farklılık bulunamazken, trigliserit düzeyi ise koroner grupta anlamlı olarak daha yüksektir. Bu sonuçlar önemli bir halk sağlığı sorunu olan koroner arter hastalıkları ve kalp kapak hastalıkları etyolojileri hakkında daha araştırılması gereken çok konu olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Occurring in the coronary arteries and peripheral artery atherosclerosis worldwide, is one of the major causes of morbidity and mortality. Risk factors that are important in the development of atherosclerosis also independent risk factor for aortic valve stenosis in which the age, male gender, weight, hypertension, smoking and LDL elevation is located. The purpose of this study, for the development of coronary artery disease and atherosclerosis, triglyceride and LDL cholesterol levels that pose a risk to patients undergoing heart valve surgery between patients with coronary artery disease is the comparison and interpretation of the results. This study was made retrospectively on aortic valve replacement, mitral valve replacement, combined aortic and mitral valve replacement and coronary artery bypass surgery patients by Akdeniz University Faculty of Medicine, Cardiovascular Surgery Department. In our study of 160 patients, coronary and valvular discussed as a group and are divided into two groups of 80 valuable. These two groups, gender, age, weight, height, BMI, hypertension, diabetes, hyperlipidemia, smoking history, and finally in terms of LDL and triglyceride values were questioned and compared. The average age in the group of coronary operations were found to be at a higher rate. And female gender has higher prevalence in patients with valve operation. BMI, smoking, hypertension, hyperlipidemia been diagnosed preoperatively did not differ between the two groups. Only diabetes has a significantly higher prevalence in patients with valve operation. LDL levels in both groups, no significant differences were found in terms, triglyceride levels were significantly higher in the coronary group. These results shows that an important public health problem of the etiologies of coronary artery disease and valvular heart disease both are need to be researched more in about many ways.