Yersel lazer tarama yönteminde farklı meslek gruplarının mimari rölöve çizimine etkisi
The effects of different vocational groups onarchitectural metric survey specifiactions
- Tez No: 596223
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH OFLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Mimarlık, Geodesy and Photogrammetry, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
İlk olarak çalışmanın temel araştırma konusu olan "yersel lazer tarama teknolojisine dair literatür taraması sonucu elde edilen kaynaklardan sentezlenen bilgilere yer verilmektedir. Literatürde yer alan pek çok farklı kaynaktan elde edinilen bilgiler ile ilk bölümde; söz konusu teknolojiye dair tanımlar, teknolojinin tarihsel gelişim süreci, çalışma prensibi, farklı disiplinlerce nasıl kullanıldığı ve kullanım aşamaları yer almaktadır. Ardından yersel lazer tarama teknolojisi kullanılarak alınan mimari rölöve çalışmalarında ekipte yer alan kişilerin eğitim geçmişleri ve mezun oldukları bölümler, yapılan rölöve çalışmasında elde edilen verilerin gerçeğe yakınlığı ve verilerin değerlendirilerek yorumlanması ile süreci nasıl etkilediğini görmek amaçlanmıştır. Mimari rölöve alımlarında kullanılan ileri teknolojilerin çeşitlerinin anlatıldığı ikinci bölümde bu teknolojilerin ve/veya geleneksel yöntemlerin kullanım şekilleri, nitelikleri ve birbirleri ile olan ilişkileri ele alınmıştır. Böylelikle, mimari rölöve alım sürecinin genel hatları ile nasıl bir perspektifte ilerlediği anlaşılacak, yersel lazer tarama ve lazer teknolojilerinin gelişim süreci, anolojik değerlendirmesi, tanımlamaları, kavramsal alt yapıları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde cevaplanmak istenen sorulara ilişkin hazırlanan anket verileri irdelenmiştir. Anketler iki ayrı grup için hazırlanmıştır. Bu gruplar, sahada veri üreten ve bu veriyi ofiste işleyen kişilerden oluşmaktadır. Her grup için ayrı sorular hazırlanmış ve değerlendirilmiştir. Son bölümde ise hipotez ve anket verilerinin birbiri ile çakışan ve farklılaşan yönlerinin nedensellik içerisinde anlatılması, tez çalışması sonucunda elde edilen sonuç, tespit ve mimari rölöve alım sürecinde kullanılan yersel lazer tarama teknolojileri ile bilgi üreten kişilerden kaynaklanan hata ve sorunların nasıl minimize edileceğine dair çıkarımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
First of all the subject of the research is terrestrial laser scanning technology with the information obtained from many different sources in the literature; definitions of the technology in question, historical development process of technology, working principle, how it is used by different disciplines and usage stages. Then, it was aimed to see how the people involved in the architectural survey studies taken using terrestrial laser scanning technology and their educational backgrounds and the departments they graduated from, the proximity of the data obtained in the survey study and how they affect the process by evaluating and interpreting the data. In the second section, which describes the types of advanced technologies used in architectural surveying, the usage methods, qualifications and relations of these technologies and / or traditional methods are discussed. In this way, it will be understood how the architectural surveying process proceeds in general terms. In the third section, the survey data prepared for the questions to be answered are examined. The questionnaires were prepared for two groups. These groups consist of people who produce data in the field and process it in the office. Separate questions were prepared and evaluated for each group. In the last section, hypothesis and survey data are explained in terms of causality, overlapping and differentiating aspects of each other, and conclusions about how to minimize the errors and problems arising from the people who produce information with the results obtained from the thesis, local laser scanning technologies used in the detection and architectural surveying process.