Bir kamu özel işbirliği modeli olarak yap-kirala-devret sözleşmesi
Build-rent-transfer contract as a public-private partnership model
  1. Tez No: 596222
  2. Yazar: SERHAN GÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada öncelikle, Türk Hukuk Sisteminde yeni bir kavram olan Kamu Özel İşbirliği tanımlanmaya ve bu kavram altında yer alan modellere ilişkin incelemeler yapılmış, yabancı hukukta yer alan uygulamalar ile karşılaştırmalar yapılmıştır. Öte yandan, ülkemizde daha önce uygulanmakta olan diğer kamu hizmeti görülme usulleri ile kıyaslamalar yapılmıştır. İkinci bölümde Kamu Özel İşbirliği kapsamında yer alan modellerden birisi olan Yap-Kirala-Devret metodu sözleşme hukuku bakımından, uygulamalar da dikkate alınarak incelenmiştir. Son bölümde ise sözleşmeden kaynaklı uyuşmazlıklar kanun ve içtihatlar kapsamında incelenmiş; uygulanması gereken hukuk normları ve metodları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, the Public-Private Partnership, which is a new concept in the Turkish Legal System has been examined, the models under this concept have been examined, and the applications in foreign law have been compared. Also, comparisons were made with other public service procedures in Turkey. In the second part, the build-rent-transfer method, which is one of the models within the scope of Public-Private Partnership, has been examined in terms of contract law by taking into consideration the practices. In the last part, the disputes arising from the contract have been examined within the scope of laws and case-law; legal norms and methods to be applied are discussed.