Lohusalarda algılanan sosyal desteğin, anksiyete, depresyon ve evlilik uyumuna etkisi
The effect of perceived social support on puerperium on anxiety, depression and marital adjustment
  1. Tez No: 617404
  2. Yazar: ESRA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KUMCAĞIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Evde Bakım Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu araştırmada, lohusalarda algılanan sosyal desteğin anksiyete, depresyon ve evlilik uyumuna etkisini tespit etmek amaçlanmıştır. Materyal ve Method: Bu araştırma, ilişki arayan tanımlayıcı araştırma modeli olarak yapılmıştır. Araştırma, 02.01.2019-15.05.2019 tarihleri arasında, Havza Devlet Hastanesi'nde, kadın doğum polikliniğe kontrol için gelen çalışmaya katılmada gönüllü, herhangi bir ruhsal sorunu olmayan 203 kadın araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu, (ASDÖ)Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, (STAI FORM X1-X2) Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği ve (BDÖ) Beck Depresyon Ölçeği, (EUÖ) Evlilik Uyum Ölçeği, kullanılarak toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi SPSS (Statistical Package for Social Science) 25.0 paket programında gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan lohusaların %39,4'ünün 24-29 yaş aralığında olduğu, %34'ünün ilkokul mezunu olduğu, %75,4'ünün çalışmadığı, lohusaların eşlerinin %33,5'inin lise mezunu ve %88,2'sinin çalıştığı, %80,8'inin ilk evlilik yaşının 19 yaş ve üzeri olduğu, %97'sinin bir kez evlilik yaptığı, %55,7'sinin 3 yıldan fazla süredir evli olduğu, %61,6'sının gelirinin giderine eşit olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca lohusaların %55,2'sinin eşi ile her zaman uyumlu olduğu ve %45,8'inin eşinden destek aldığı sonucuna ulaşılmıştır. Lohusaların depresyon düzeyleri ile sürekli kaygı düzeyi arasında pozitif yönde, sürekli kaygı ile sosyal destek arasında negatif yönde ilişki olduğu bulunmuştur. Eşi ile uyumlu olan kadınların evlilik uyum düzeylerinin yüksek oluğu belirlenmiştir. Sonuç: Lohusaların algılanan sosyal destekleri arttıkça, evlilik uyum puan ortalamalarının arttığı, kaygılarının azaldığı tespit edilmiştir. Hiç kimseden destek almayan lohusaların Beck depresyon puan ortalamaları diğer gruplara göre yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the effect of perceived social support on puerperium on anxiety, depression and marital adjustment. Material and Method: This research was conducted as descriptive research model seeking relationship. The study consisted of 203 women who did not have any mental problems and volunteered to participate in the gynecology outpatient clinic for control in Havza State Hospital between 02.01.2019-15.05.2019. Data were collected by using Personal Information Form, Perceived Social Support Scale (STAI), State-Trait Anxiety Scale (STAI FORM X1-X2) and Beck Depression Scale (BDI), and Marital Adjustment Scale (ESS). SPSS (Statistical Package for Social Science) 25.0 package program was used to analyze the data obtained from the study. Results: 39.4% of the puerperal participants were in the 24-29 age range, 34% were primary school graduates, 75.4% were unemployed, 33.5% of their husbands were high school graduates and 88.2% were employed. It was found that 80.8% of them were 19 years of age and over, 97% had married once, 55.7% were married for more than 3 years and 61.6% were equal to their income. . In addition, it was concluded that 55.2% of the puerperians were always compatible with their spouses and 45.8% received support from their spouses. It was found that there was a positive relationship between depression levels and trait anxiety level of the puerperians and a negative relationship between trait anxiety and social support. It was determined that the marital adjustment level of the women who were compatible with their spouse was high. Conclusion: As the perceived social support of the puerpera increased, the mean scores of marital adjustment increased and their anxiety decreased. Beck depression scores of the puerperants who had no support from anyone were found to be higher than the other groups.