Günümüzde Kur'an müslümanlığı
Islam of the Qur'an Today
  1. Tez No: 596237
  2. Yazar: AYŞE DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
XVIII. yüzyılda Hindistan'da ortaya çıkan, Kur'anıyyun hareketinin uzantısı olduğu değerlendirmeleri yapılan, Kur'an Müslümanlığı anlayışının, dini hükümlerin kaynağı olarak sadece Kur'an'ı kabul ettiği iddia edilmektedir. Bu hareketin modernizm etkileri sonucu geleneği bir tarafa koyarak, çağa uygun bir İslam anlayışı ortaya çıkarma amacını taşıdığı belirtilir. Geçmişten günümüze Mealciler, Kur'an İslamcıları, Kur'an Müslümanlığı gibi çeşitli isimlerle gelen bu hareketi benimseyenlerin hemen tamamının, Müslümanların yaşanılan çağın gerisinde kalmasının sebebi olarak Kur'an'dan uzaklaşmayı gördükleri söylenebilir. Yine Sünnet ve Hadis başta olmak üzere, geleneğin getirdiği hususları ciddi bir tenkid sürecinden geçirmek gerekliliğini de benimsemiş gözükmektedirler. Bazılarına göre ise geleneksel İslam'ın yanlışları İslam aleminin ilerlemesinde engel teşkil etmektedir. Kur'an Müslümanı olarak adlandırılan kişilerin, hadis, sünnet ve geleneğin tamamını inkar ettiği düşüncesi yaygındır. Bu iddianın, kendilerini Kur'an Müslümanı olarak isimlendirmekte bir beis görmeyen kişilerin tümü için geçerli olduğunu söylemek mümkün değildir. Bir kısmına göre hadisler, geleneksel İslam'ın anlaşılması için güvenilir bir kaynak değilken, bazıları bunların dikkate alınması gereken kaynaklar olduğunu fakat, Kur'an'a göre değerlendirilmeleri gerektiği fikrini savunur. Sünnet ve hadisin yok sayılması durumu Müslümanların lehine değildir. Düşünce alanında herhangi bir ilerlemeyi sağlamadığı gibi Müslümanlar arasındaki ayrışmayı da arttıracaktır. Tarihi tecrübe, sünnet ve hadisle birlikte ayetlerden yola çıkarak günümüz meselelerine çözüm üretilmelidir.
Özet (Çeviri)
XVIII. It is claimed that the Qur'anic understanding of Islam, Which emerged in India in the 18th century, which was considered to be an extension of the Qur'anic movement, accepted only the Qur'an as the source of religious provisions. As a result of the effects of modernism, this movement puts the tradition aside and aims to reveal an Islamic understanding appropriate to the era. It can be said that almost all those who adopted this movement, which came with various names such as Mealist, Qur'an Islam from the past to the present day, saw the departure from the Qur'an as the reason why Muslims werw lagging behind. Again, Sunnah and Hadith, especially the issues brought by the tradition of a critical process of criticism seems to be adopted. According to some, the mistakes of traditional Islam constitute an obstacle to the progress of the Islamic world. It is common to believe that the socalled Qur'anic Muslims deny all hadiths, circumcision and tradition. It is not possible to say that this claim applies to all people who do not see themselves as calling themselves the Qur'anic Muslim. Some argue that while the hadiths are not reliable sources for understanding traditional Islam, some argue that these are sources to consider, but that they should be evaluated according to the Qur'an. The circumcision of the circumcision and the hadith is not in favor of Muslims. It does not make any progress in the field of thought and it will increase the separation among Muslims With the help of historical experience, circumcision and hadith, verses should be produced and solutions to today's issues should be produced.