Hüseyin Kazım Kadri'nin dini ve siyasi görüşleri: Kelami bir yaklaşım
The religious and political ideas of Hüseyin Kazim Kadri: An approach concerning kelam
- Tez No: 218430
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİLMİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Modern, çağdaş dünyada İslam'ı anlamanın yolu; Kuran, sünnet ve İslam'ın tarihsel deneyiminde gizlidir. Kur'an'ın ruhu ve değişen şartlar arasındaki uzun süreli etkileşim her an bir yenilenmenin ve dirilmenin gerekliliğinin sinyallerini verir. Öyle ki İslam, kendi kendini refere edebilecek potansiyeldedir. Hem de kendi kaynaklarından!.Her toplumun zaman içerisinde değişim geçirmesi sünnetullahtandır. Bu değişimde dinin varlığını koruyabilmesi için, ?Şeriat?ın çağın sorunlarıyla her dem yeniden el alınması gerekmektedir. Bu görevin en ağır kısmını yüklenecek olan da ilm-i kelamdır. Öyle ki ilm-i kelam ile din-i aslıyye arasında dönüşümlü bir ilişki vardır. Zira ilm-i kelam da tekâmül nazariyesine tabidir ve zamanın terakkiyatını takibe mecburdur..Bu hüküm gereğince, Müslümanlığı ve akaid-i islamiyeyi en kısa tabirle ilmi kelamı, zaman ve mekânın ilcaat ve ihtiyaçlarından tevellüt edebilecek tahavvülata karşı hazırlamak gerekmektedir. Çağımızda elimiz altında mevcut bulunan ilm-i kelam dökümanlarına baktığımızda, Allah'ın zatı ve sıfatlarına ait mantıki, felsefi tartışmalardan bir ilmi kelam vücut bulabilir. Fakat bu, Kur'an ve hadisle ifade edilen hükümlerin aklen tevilinden ibaret olduğu için bunun, akaid-i aslıyye-i İslamiyye ile ve akide - i ashap ve akide-i tabiin ile bir alakası yoktur.. Bu nedenle insanları saadete ve refaha götürecek medeni ve ahlaki kanunlar çerçevesinde, İslam dünyasında bir kargaşa ve bir boşluk hissedilmektedir.Bu boşluğu ve Müslümanların içine düşmüş olduğu boş vermişliği Hüseyin Kazım Kadri, İslam dininin gerilemesine sebep olan en önemli etkenler arasında görmekte ve fikirlerini bu doğrultuda yoğunlaştırmaktadır. O'nun tek temenni ve gayreti, bütün değerlerin değersizleştiği modern çağda, İslam dininin Asr-ı Saadet Döneminin safiyanetine ve ihtişamına tekrar kavuşarak, günümüzde hak ettiği yerini alabilmesi ve Müslümanların akıl, bilgi ve ihlâsla kendilerinde dönüşümü yakalayabilmeleridir?Anahtar Kelimeler1.Sünnetullah2.Akıl3.Bilgi4.İhlas5.Değişim
Özet (Çeviri)
The way to understanding Islam in contemporary world is hidden in Islam?s past experiences. The long standing interaction between the Koranic spirit and the changing circumstances shows signs of revitalization and resurrection in such a way that Islam holds the potential to refer to itself, and from its own sources.It is sunnetullah for every society to go through change. For religion to retain its existence through this change `Islamic laws should continuously be handled again with respect to contemporary problems.? The hardest duty falls on the shoulders of kelam in that there exists a mutual relationship between kelam and dini asliye because kelam is subject to the theory of evolution, and is obliged to follow the progress in its time. As a consequence of this rule, kelam, or Islam and its laws, needs to be prepared for the changes emerging out of the pressures and necessities of time and locality. When we look at the available kelam documents today, kelam can emerge out of logical and philosophical arguments about Allah Himself and His attributes. However, since this is no more than an interpretation of the rules stated in the Koran and hadith through reasoning, it has nothing to do with akaid-i aslıyye-i İslamiyye, akide - i ashap and akide-i tabiin. Therefore, commotion and void are strongly felt in the Islamic world with respect to civil and moral laws that are supposed to take humanity to happiness and well-being.Hüseyin Kazım Kadri regards the void and complacency the Muslims are in as one of the most important factors in Islam?s recession and focuses in this direction. His only wish and ambition is for Islam to return to the original purity it had during Asr-ı Saadet and to regain the place it deserves in the modern world, and for Muslims to capture the change themselves using reason, wisdom, and sincerity.Key Words1.Sunnetullah2.Reason3.Wisdom4.Sincerity5.Change