Aquaporin molekülleri (AQP-3,AQP7,AQP8)ile sperm parametreleri arasındaki ilişkinin fertil ve infertil insan sperm hücrelerinde araştırılması
Investigation of the relationship between aquaporin molecules (AQ7,AQ8,AQ3)and sperm parameters in fertile and infertile human sperm cells
  1. Tez No: 596247
  2. Yazar: ARİF AKYÖRÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET GEVREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Üroloji, Histology and Embryology, Urology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Toplumda kısırlık olarak bilinen infertilite, bir sene süreyle korunmadan uygun zamanda ve düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebelik gerçekleşememesidir. İnfertilite erkek ve kadına bağlı genital problemlerden kaynaklanabilmektedir. Tezimizin amacı insan sperm hücrelerindeki Aquaporin moleküllerinin (Aq-3, Aq-7, Aq-8) infertilite ile ilişkisinin histolojik yöntemler ile araştırılmasıdır. Çalışmamız 18 yaşını doldurmuş olan 20'si infertil ve 7 tanesi fertil bireylerden oluşan iki grup üzerinde gerçekleştirildi. Fertil ve intertil fertlerden alınan semen örneklerine spermiyogram testleri yapıldı. Kruger strict sperm morfoloji analizleri ve akuaporin moleküllerinin (aqp-3, aqp-7, aqp8) immünohistokimyasal expresyonlarının değerlendirilmesi için sperm yayması preparatları hazırlandı. Kruger strict morfoloji anzlizi için Diff-quick boyama, akuaporin moleküllerin immunoekspresyonlarının tespiti için yayma preparatlara uygulanan immünohistokimyasal protokolle immunohistokimyasal boyama işlemleri gereçekleştirldi. Sonra hazırlanan bu preparatlar mikroskobik olarak analiz edildiler. Beklenildiği gibi spermiyogram ve Kruger strict analiz sonuçlarımız infertil fertlerin semenlerinde sperm hücresi sayısal değerlerin azalmış olduğunu, morfoloji bozuk anomalili sperm hücresi değerlerinin yüksek düzeyde olduğunu göstermiştir. İmmünohistokimyasal analiz bulgularımız aquaporin moleküllerinin her birinin immuno expresyonun infertil bireylerde istatistiksel olarak bir anlam ifade etmeyecek düzeyde bir miktar azalmanın varlığını göstermektedir. Elde ettiğimiz bulgularımıza göre akuaporin moleküllerin immüno ekspresyonlarındaki azalma anlamlı olmadığı için infertilite ile ilişkisi tespit edilememiştir. Ancak kesin bir karar için ileri üst düzey tekarlı çalışmalar yapılması gereklidir
Özet (Çeviri)
Infertility known as sterility in society is the failure of pregnancy for a year without protection although regular sexual intercourse. Infertility may result from male and female genital problems. The aim of this thesis is histologically to investigate the relationship between aquaporin molecules (Aq-3, Aq-7, Aq-8) in human sperm cells and infertility. Our study was carried out on two separate groups consisting of 20 fertile and 7 infertile individuals. Spermiogram test was performed on semen samples taken from fertile and infertile individuals. Sperm smear preparations were prepared in order to anlize both Kruger strict sperm morphology and immunohistochemical expressions of aquaporin molecules. The slices were stained with Diff-quick stain for Kruger strict morphology analysis and immunohistochemically for immunohistochemical evaluations. These stained preparations were then analyzed microscopically. As we predicted, The results of spermiogram and Kruger strict analysis showed that normal sperm cell numerical values in semen of infertile individuals were decreased but sperm cell values with morphologically abnormal anomalies were high. The results of our immunohistochemical analysis showed that the immune expression of each aquaporin molecules was slightly reduced in infertile individuals respect ot fertile ones. But it was not statistically significant. According to our findings, the association of these aquaporin molecules with infertility could not be determined since the decrease in immuno-expressions was not significant. However, further high-level repetitive studies are required to make an accurate decision.