Psikolojik sözleşme ihlalinin örgütsel sinizm üzerine etkisinin incelenmesi: Çağrı merkezi sektöründe bir araştırma
An investigation of the effects of psychological contract breach organizational cynicism: A research within call center sector
- Tez No: 596246
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE KOÇOĞLU SAZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında psikolojik sözleşme kavramı, psikolojik sözleşmenin oluşum süreci, psikolojik sözleşme ihlali kavramı, psikolojik sözleşme ihlali boyutları, psikolojik sözleşme ihlali nedenleri ve psikolojik sözleşme ihlali sonuçları yer almaktadır. Bunun yanı sıra, sinizm kavramı ve türleri, örgütsel sinizm kavramı, örgütsel sinizmin boyutları, örgütsel sinizmi etkileyen unsurlar, örgütsel sinizmin sonuçları, örgütsel sinizmle mücadele yöntemleri ve psikolojik sözleşme ihlali ile örgütsel sinizm arasındaki ilişkiye yönelik yazında yer alan çalışmalar detaylı şekilde ele alınacaktır. Bu çalışma psikolojik sözleşme ihlalinin örgütsel sinizm üzerindeki etkisini incelemek amacıyla 2019 yılında İstanbul'da çağrı merkezinde sektöründe görev yapan 191 beyaz yakalı iş gören üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama yöntemi olan anket tekniğinden yararlanılmıştır. Aynı zamanda araştırmada elde edilen veriler SPSS programında nicel analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucuna göre psikolojik sözleşme ihlalinin örgütsel sinizm üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü etkisi olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra, psikolojik sözleşme ihlalinin örgütsel sinizm boyutları üzerinde de (bilişsel sinizm, duyuşsal sinizm ve davranışsal sinizm) anlamlı ve pozitif yönlü etkisi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concept of psychological contract, psychological contract formation process, the concept of psychological contract breach, the dimensions of psychological contract breach, the reasons of psychological contract breach, the results of psychological contract breach are included. In addition, the concept and types of cynicism, the concept of organizational cynicism, the dimensions of organizational cynicism, the factors affecting organizational cynicism, the results of organizational cynicism, the methods of struggling organizational cynicism and previous studies related to the relationship between psychological contract breach and organizational cynicism in the literature will be discussed in detail. This study was conducted on 191 white-collar employees working in call center sector in Istanbul in 2019 in order to investigate the effects of psychological contract breach on organizational cynicism. In this research, questionnaire technique which is a data collection method was used. At the same time, the data obtained in the study were analyzed using the quantitative analysis method in the SPSS program. According to the results of the research, psychological contract breach has a significant and positive effect on organizational cynicism. Besides, it has been observed that psychological contract breach has a significant and positive effect on the dimensions of organizational cynicism (cognitive cynicism, affective cynicism and behavioral cynicism).