Süreç iyileştirme: Metal sanayi sektöründe bir uygulama
Process improvement: An implementation on metal industry sector
- Tez No: 596261
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT TOPOYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İşletmelerin var olma sebebi kâr elde etmektir. Fakat iyice artan rekabet koşulları ile birlikte kâr etmek oldukça zor bir hal almıştır. İşletmelerin bu zor durumun altından başarı ile kalkabilmeleri için mutlaka süreçlerini sürekli geliştirip daha iyi hale getirmeleri gerekmektedir. Bunu sağlarken de kullanacakları süreç yönetimi ve süreç iyileştirme teknikleri bulunmaktadır. İşletmeleri için en uygun tekniği veya teknikleri kullanmaları gerekmektedir. İşletmeler, süreçlerini sadece müşterinin ödeme yaptığı süreçler üzerine kurarak, değer oluşturmayan süreçleri ortadan kaldırma yoluna gitmek zorunda kalmışlardır. Çünkü değer yaratmayan her süreç işletme için ağır bir yük haline gelmekte olup, bu da müşteriyi rakip işletmeye kaptırma riskini gittikçe artırmaktadır. Bu çalışmada süreç yönetimi ve süreç iyileştirme teknikleri hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiştir. Metal sektöründe faaliyet gösteren bir işletmede en fazla süre harcanan üründe değer akış haritalama yöntemi kullanılarak mevcut süreç tespit edilmiş ve gelecek durumun nasıl olması gerektiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Making profit is the main reason of existence of enterprises. However, it becomes difficult to achieve this because of increasing conditions of competition nowadays. Companies need constantly to improve processes and become better than before in order to successfully overcome this difficult situation. There are techniques of process management and process improvement that companies may use while providing this. They should use the most appropriate technique or techniques for their companies. They had to go on the way of eliminating non-value processes by constituting their processes on value that the customer would only want to pay. Because, every process that does not create value has become trouble for the companies. Every redundant process increases the risk of losing customer. In this study, the techniques of process management and process improvement are been explained in detailed. The current process was determined by using the method of Value Stream Mapping on the product which spent the most time in the company operating in the sector of metal industry. In addition of this study, the future situation was examined and shown.