Kalite güvence belgesine sahip işletmelerin yöneticilerinin TKY yaklaşımına bakış açısı ve işletme performansına katkısının araştırılması ve metal sektöründe bir uygulama
Research quality assurance certificate holders busi̇ness managers of TQM approach and business performance perspective contribution; an application in metal industry
- Tez No: 439303
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE MESİHA SAAT ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Günümüz iş dünyasında hızla değişen koşullar, Toplam Kalite Yönetimi (TKY) ve benzeri pek çok yeni yönetim biçimi arayışları yanında, kuruluşların gelecekte nasıl bir performans göstermesi gerektiği sorusunu da ortaya koymuştur. Geleceğe yönelik beklentiler ve gereksinimler, kurumların performans anlayışını belirlemeye başlamış ve bu performansın yönetimi de klasik performans yönetimine göre kıyafet değiştirme sürecine girmiştir. Bu kıyafet değiştirme toplam kalite yönetiminde çarpıcı bir biçimde ortaya çıkmıştır. Toplam kalite yönetiminde performans yönetimi ve performans ölçüm ve değerlendirmesi de çok doğal olarak bu değişime uyum sağlamıştır. Kapsamlı bir literatür taramasına dayanarak, yapılan bu çalışmanın temel amacı Ankara ilinde Keresteciler sanayi sitesinde olan ve metal sektöründe faaliyet gösteren kalite güvence belgesi sahip işletme yöneticilerinin, TKY yaklaşımına bakış açılarının, işletme performansını etkileme durumunu analiz etmektir. Araştırmanın amacına ulaşmak için yoğun literatür taraması sonucunda TKY için toplam yedi ilke (Müşteri Odaklılık, Sürekli İyileştirme, Liderlik, Süreç Yönetimi, Takım Çalışması, Kaliteye Odaklanma ve Sürekli Eğitim ve Öğrenme) ve kurum performansı için ise yedi değişken (Verimlilik, Kalite, Yenilik, Memnuniyet, Etkinlik, Karlılık ve Güven) e yer verilmiştir.Çalışmada belirlenen Toplam Kalite Yönetimi'nin yedi boyutunun, İşletme Performansına katkısını göstermek üzere yedi hipotez geliştirilmiştir. Ayrıca yöneticilerin TKY algıları ile bu algıların Cinsiyet, Yaş, Mezuniyet Durumu, Görev ve Kıdem arasında bir farklılığın olup olmadığını test etmek için beş hipotez daha geliştirilmiş, ve araştırmada toplam oniki hipotez analizlere dahil edilmiştir. Çalışmada hedef kitle olarak, Ankara ilinde keresteciler sanayi sitesinde olan ve metal sektöründe faaliyet gösteren 50 işletmeden oluşan bu sanayi, Ankara sanayi odasından alınan bilgilere göre kabul edilmiştir.Çalışmada örneklem olarak 300 kişi belirlenmiş ve bu yöneticilere anket formu doğrudan ya da dolaylı olarak ulaştırılmıştır. İşletmelerden toplanan veriler SPSS 20 programını kullanarak analizler yapılmıştır. Çalışmada Güvenilirlik Analizi, Regresyon Analizi, Bağımsız Örneklem t-test Analizi ve ANOVA Analizi yapılmıştır. Verilerden elde edilen sonuçlara göre yöneticilerin TKY'nin yedi ilkesine bakış açıları, kurum performansına katkı sağlamaktadır. Dolayısıyla çalışmanın ilk yedi hipotezi kabul edilmiştir. Çalışmada ayrıca yöneticilerin TKY algıları ile bu algıların Cinsiyet, Yaş, Mezuniyet Durumu, Görev ve Kıdem arasında bir farklılığın olup olmadığı ispatlanmaya çalışılmıştır. Sonuçlara göre yöneticilerin TKY algılarıyla Cinsiyet, Yaş, Görev ve Kıdem arasında bir farklılık olmadığı görülmektedir. Sadece yöneticilerin TKY algıları ile Mezuniyet Durumu arasında bir farklılığın olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This Research aims at“how the organization should demonstrate a performance in the future”has revealed rapidly changing business conditions, Total Quality Management (TQM) moreover we would like to acknowledge that so many firms seeking new form of government. Expectations and requirements for the future, the institutions have begun to determine the performance and the performance of the management approach also entered into a process of changing outfit affording to the classical performance management. This outfit has emerged dramatically change the total quality management. Total quality management, performance management and performance measurement and evaluation has provided quite naturally adapt to this change. Based on a comprehensive literature review, carried out this study the basic aim of the Ankara on the Lumberjacks that the industrial site and operating in the metal sector quality assurance document with business managers, TQM approach to the perspectives, analyzing the situation affecting the business performance. A total of seven principles for TQM as a result of intensive literature to achieve the purpose of the study, such as (Customer Orientation, Continuous Improvement, Leadership, Process Management, Teamwork, Quality Focus and Continuous Education and Learning) and institutions for the performance of the seven variables (Productivity, Quality, Innovation, Satisfaction, Efficiency, Profitability and Confidence). The study identified seven dimensions of Total Quality Management, developed seven hypothesis to demonstrate its contribution to business performance. In addition, the perception of managers with TQM perceptions of gender, age, graduation status, to test whether there is a difference between task and Severance improved five, and hypotheses have been analyzed in the study with a total of twelve hypotheses. The implications for managers primarily cater to involve and engage with As the audience in the study, in which Ankara loggers industrial sites and managers of companies operating in the metal industry in more than 50 it was estimated to be selected and based on information received from the industry. In this study, 300 people identified as samples and questionnaires were delivered to the administrator directly or indirectly. Academicians and enthusiastic researchers may take up research in this specific amalgamation of Data collected from business analyzes were performed using SPSS 20 software. Regression analysis, independent sample t-test and ANOVA analysis was performed in reliability Analysis study.