Small entrepreneurs in urban bus public transportation in ankara: Government failure or market failure?
Ankara şehir içi otobüs toplu taşıma hizmetinde küçük girişimciler: Hükümet başarısızlığı mı piyasa başarısızlığı mı?
  1. Tez No: 596277
  2. Yazar: ERAY AKTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL BAYIRBAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Transportation, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Hızla büyüyen ve kentlerde yoğunlaşan nüfusa karşılık hizmet sağlayamayan yerel yönetimlerin meydana getirdiği kent içi ulaşım hizmet boşluğunu dolduran küçük girişimcilerin varlığı, zaten neoliberalizm öncesi dönemden beri öncelikli statüye sahip olan bir özel sektör girişimciliğini ortaya çıkarmıştır. 1980'lerden itibaren izlenen neoliberal politikaların ortaya koyduğu özel sektör odaklı hizmet tanımlaması ise özel sektör girişimciliğinin varlığını devam ettirmesini sağlamıştır. Kent yönetimleri kaynak yetersizliği dolayısıyla giderek artan kent içi ulaşım gereksinmesini sağlayacak toplu taşıma sistemlerini geliştirememiştir. Bu yetersizlik karşısında toplumda kendiliğinden gelişen kayıt dışı ve düzensiz ulaşım çözüm yolları, son olarak imtiyaz sahibi özel girişimcilerle devam eden bir toplu taşıma hizmet sunum anlayışına doğru evrilmiştir. Özel kent içi ulaşım hizmetlerini sağlayan küçük girişimciler kendi özelliklerine ve koşullarına uygun bir işletme türünün gelişmesine neden olacağından, kentsel ulaşım hizmetlerinin denetimi ve kontrolü açısından alınan kentsel ulaşım kararlarını ve regülasyonları önemli hale getirmektedir. Yerel yönetimlerin kendi yetkileri dâhilinde ortaya koydukları her türlü regülasyon ve kentsel ulaşım kararı, bu alanda rant meydana getirme ve bu rantı dağıtma potansiyeline sahiptir. Bu durum regülasyona tabi özel hizmet sağlayıcılarının kendi aralarında birleşerek oluşturdukları çıkar grupları aracılığıyla regüle eden kurumları etkilemeye çalışmasına ve rant yaratma faaliyetlerine neden olmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, kentsel toplu taşıma hizmetlerinin sağlanmasındaki devlet ve piyasa başarısızlıklarını ve kentsel ulaşım hizmetlerinin sağlanmasında neo-liberal kentsel politikaların etkisiyle özel kentsel girişimcilerinin, kentsel karar alma mekanizmasına nasıl dâhil olduklarını, bu katılımda regülasyonların rolünü ve hat güzergâh ve araç tipi seçimi gibi belki de teknik hususlar olarak algılanabilecek ancak esasında ulaşım rantı sürecini başlatan unsurların otobüs ulaşım hizmetleri üzerindeki etkisinin belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
The presence of small entrepreneurs who fill the urban transport service gap created by local governments, which cannot provide services against the rapidly growing and concentrated population in cities, has revealed a private sector entrepreneurship that has already had priority status since pre-neoliberalism period. The definition of private sector-oriented services introduced by neoliberal policies pursued since the 1980s enabled private sector entrepreneurship to continue to exist. Due to lack of resources, city administrations could not develop public transportation systems that would provide increasing urban transportation needs. In the face of this insufficiency, the informal and irregular transportation solutions that have developed spontaneously in the society and have finally evolved towards a continuing public transport service concept with the privileged private entrepreneurs. Since small entrepreneurs providing private urban transportation services will lead to the development of a business type that suits their characteristics and conditions, it makes the decisions and regulations of urban transportation important for the control and audit of urban transportation services. All kinds of regulations and urban transport decisions put forward by local authorities within their authority have the potential to generate and distribute a transport rent. This situation causes the regulated private service providers to influence regulating institutions and to generate rent through interest groups formed among themselves. The main purpose of this study is to reveal the state and market failures in the provision of urban public transport services. In addition, the aim is to reveal how private urban entrepreneurs are involved in urban decision-making mechanisms and the role of regulations in this participation by the effect of neo-liberal urban policies in the provision of urban transport services. In addition, the main objective is to determine the effect of the elements that may be perceived as technical aspects such as line route and vehicle type selection, but in fact the initiators of the transportation rent process.