Medeni usul hukukunda bilirkişi kurumu
The expert in civil procedure law
  1. Tez No: 596279
  2. Yazar: ONUR AKINCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİS TAŞPOLAT TUĞSAVUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Günümüzde bilim, teknoloji ve iletişimin gelişmesiyle birlikte insanlığın sahip olduğu bilgi miktarı oldukça artmış ve ortaya çıkan ilişkiler de çok karmaşık hale gelmiştir. Bu kadar fazla sayıda bilginin ve karmaşık ilişkilerin bulunduğu dünyamızda uyuşmazlıkların da son derece karmaşık biçimlerde karşımıza çıkması kaçınılmazdır. Hakim, önüne gelen somut uyuşmazlığı çözmekle ödevlendirilmiştir. Ancak bu denli karmaşık uyuşmazlıkların çözümü için ihtiyaç duyulan tüm bilgiye sahip olması hakimden beklenemez. İşte bu noktada belirli konularda uzmanlaşmış kişilere başka bir anlatımla bilirkişilere ihtiyaç baş göstermektedir. Adalet duygusunu zedelemeden karar vermek vakıaların aydınlatılmasına bağlıdır. Burada önemli olan bilirkişi kurumunun uygulamacılar tarafından tam olarak özümsenmesi ve gereği gibi yargılama faaliyetine dahil edilebilmesidir. Bilirkişi kurumu ile güdülen amacın gerçekleşmesi için bu kurumun ne şekilde verimli olabileceği meselesi çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays with the development of the science, technology and communication the amount of information that humanity possesses has increased. So, the relationships have become too complicated. It is inevitable that vill be a very complex legal controversy with a lot of information and relationships. The judge is in charge of saattle a concrete dispute. It connot be expected from the judge to have all the information necessary to saattle very complex disputes. For this reason there is a need for people who specialized in a particular subject. In other words the expert. Deliver a judgment depends on clarification of cases lawful. What is important is that the expert is fully asslimilated by legal practitoners and properly involved in the jurisdiction. How the expert can be produvtive in order to realize the motivated aim is the subject of our thesis.