Ratlarda oral olarak verilen linear alkylbenzen sulphonat (LAS)'ın serum, karaciğer, böbreklerdeki enzim (ALT,AST,Gama-GT) aktiviteleri ile albumin ve total protein düzeyleri üzerine olan etkilerinin araştırlması
The Investigation of effects on enzyme activities (ALT, AST, Gama-GT) albumin and total protein levels in serum, liver and kidney of linear alkylbenzen sulphonate (LAS) administrated by oral route in rats
- Tez No: 59631
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MENGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
62 6. ÖZET Bu araştırmada ratlara oral olarak verilen Linear Alkylbenzen sülfonat (LAS)'ın serum, karaciğer ve böbreklerdeki ALT, AST, Y-GT akti- viteleri ile total protein ve albumin düzeyleri üzerine olan subakut etkileri incelenmiştir. Deney materyali olarak 40 adet Wistar grubu albino erkek rat kullanılarak 4 eşit gruba bölünmüşlerdir. Bu hayvanlardan kontrol grubuna % 0 LAS, deneme I grubuna % 0.002 LAS, deneme II grubuna % 0.01 LAS, deneme III grubuna ise % 0.05 LAS içme suyuna katılarak üç ay süre since verilmiştir. 30. ve 60. günlerde kuyruk venasından, 90. günde ise ratla- rın dietileter anestezisi ile uyutulmasıyla kalbin sağ ventrikülünden kan numuneleri alınmıştır. Daha sonra serumda ve karaciğer ile böbrek dokula rının süpernatantlarında ALT, AST, f-GT, total protein ve albumin düzey leri ölçülmüştür. Biyokimyasal ölçümler sonunda kontrol grubuna göre deneme II ve deneme III gruplarında zamana bağlı olarak serumda ALT, AST aktivite- leri artarken, total protein ve albumin düzeyleri azalmış, 7-GT aktivitesin- de ise bir değişiklik saptanmamıştır. Karaciğerde ALT, AST aktiviteleri ile total protein ve albumin düzeyleri azalırken 7-GT aktivitesinde bir değişik lik olmamıştır. Böbreklerde ise ALT aktivitesi ile total protein ve albumin düzeyleri anlamlı ölçüde artarken 7-GT aktivitesi azalmış fakat AST aktivi-63 tesinde bir değişiklik saptanmamıştır. Deneme I grubunda kontrollere göre ve zamana bağlı olarak serum, karaciğer ve böbreklerde ölçülen biyokimyasal parametrelerin hiçbi rinde anlamlı değişiklikler olmamıştır. Bu nedenlerle LAS'ın % 0.002 (0.14 mg/kg)'lık dozlarının ratlar- da toksikolojik etkiler yaratmayarak güvenilir olabileceği ve ratlar için LAS'ın subakut toksikolojik etkilerinin % 0.01 (0.7 mg/kg) ile % 0.05 (3.5 mg/kg) dozlarında gerçekleştiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
64 7. SUMMARYı In this study, it was examined the effects on the activities of ALT, AST, 7-GT enzymes and the levels of total protein and albumin in serum, liver and kidney of Linear Alkylbenzen Sulphonate (LAS) given by oral route. As experimental material, 40 Wistar Albino male rats were used and divided into four equal groups. LAS added into drinking water was given in level of 0 % to control group rats, 0.002 % to trial 1 group, 0.01 % to trial 2 group and 0.05 % to trial 3 group for three months. The blood samples were taken from tail vena of rats in days 30 to 60 and from right ventricule of heart in day 90 after rats were anesthetize with diethylether. ALT, AST, 7-GT, total protein and albumin levels were measured in serum and süpernatans of liver and kidney tissues. At the result of the biochemical analyses, while serum ALT and AST activities in trial 2 and 3 groups increased parallel to time in comparison with control group, total protein and albumin levels decreased and, 7-GT activity, did not change. In same trial groups, although ALT and AST activities, total protein and albumin levels in liver decreased, 7-GT activity did not change. In kidney, ALT activity total protein and albumin levels significantly increased whereas 7-GT activity decreased, and AST activity remained unchanged.65 In trial 1 group, the above parameters measured in serum, liver and kidney insignificantly changed parallel to time in comparison with control group. For these reasons, it was concluded that LAS in dose of 0,002% (0,14 mg/kg) may be reliable in rats because it created non-toxic effects and that subacute toxicologic effects of LAS for rats occur in doses of 0,01% (0,7 mg/kg) and 0,05% (3,5 mg/kg).