Ratlarda oral olarak verilen linear alkil benzen sülfonatın (LAS) serum ve karaciğerdeki enzim (AST, ALT) ile üre, glikoz ve bilirubin düzeyleri üzerine kronik etkilerinin araştırılması
Chronic effects of LAS given by oral route on the activities of ALT, AST enzymes and the levels of glucose, bilirubine and urea serum and liver of rats
- Tez No: 69698
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MENGİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
7. ÖZET Ratlarda Oral Olarak Verilen LAS'ın Serum ve Karaciğerdeki AST; ALT Aktivitesi ile Glukoz Total Bilirubin, Üre Düzeyleri Üzerine Kronik Etkisi Bu araştırmada ratlara oral olarak verilen Linear Alkilbenzen Sülfonat (LAS)'ın serum ve karaciğerdeki ALT, AST aktiviteleri ile glukoz, total bilirubin ve üre düzeyleri üzerine kronik etkileri incelenmiştir. Deney materyali olarak 50 adet Wistar grubu albino erkek rat kullanılarak 5 eşit gruba bölünmüşlerdir. Bu hayvanlardan kontrol grubuna % 0 LAS, Deneme 1 grubuna % 0.002 LAS, Deneme 2 grubuna % 0.005, Deneme 3 grubuna % 0.01 LAS, Deneme 4 grubuna ise % 0.03 LAS içme suyuna katılarak altı ay süresince verilmiştir. 30. 60. 90. 120. ve 150. günlerde kuyruk venasından, 180. günde ise ratların kloral hidrat anestezisi ile uyutulmasıyla kalbin sağ ventrikülünden kan numuneleri alınmıştır. Daha sonra serum ve karaciğer dokularının süpernatantlarında ALT, AST, glukoz, total bilirubin ve üre düzeyleri ölçülmüştür. Biyokimyasal ölçümler sonunda kontrol grubuna göre Deneme 3 ve Deneme 4 gruplarında doz ve zamana bağlı olarak serumda ALT, AST aktiviteleri ile total bilirubin düzeyi artarken, üre düzeyi azalmış, glukoz aktivitesinde ise bir değişiklik saptanmamıştır. Karaciğerde ALT, AST aktiviteleri ile total bilirubin ve üre düzeylerinde azalma saptanırken, glukoz düzeyinde bir değişiklik olmamıştır. Deneme 1 ve Deneme 2 gruplarında kontrol grubuna göre doz ve zamana bağlı olarak serum ve karaciğerde ölçülen biyokimyasal parametrelerin hiçbirinde anlamlı kronik etkiler saptanmamıştır. Bu çalışmada LAS'ın % 0.002 (0.14 mg/kg)'lık ve % 0.005 (0.35 mg/kg)'lık dozlarının ratlarda kronik olarak herhangi bir toksisiteye neden 60olmayacağı ve ratlar için LAS'ın kronik toksikolojik etkilerinin % 0.01 (0.7 mg/kg) ile % 0.03 (2.1 mg/kg) dozlarında ve 120. günden itibaren gerçekleştiği sonucuna varılmıştır. İyi durulanmayan mutfak eşyaları ve iyi filtre edilmemiş içme suları aracılığıyla vücuda alınabilecek 0.14 mg/kg (%0.002) ve 0.35 mg/kg (%0.005) LAS oranlarının halk sağlığı yönünden bir tehlikesi yoktur. 61
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Chronic Effects of LAS Given by Oral Route On The Activities of ALT, AST Enzymes and The Levels of Glucose, Total Bilirubine And Urea İn Serum and Liver of Rats In this study, it was examined the chronic effects of Liner Alkyl Benzene Sulphonate (LAS) given by oral route, on the activities of ALT, AST enzymes and the levels of glucose, total bilirubine and urea in serum and liver of rats. As experimental material, 50 Wistar Albino male rats were used and divided into five equal groups. LAS added into drinking water was given in level of 0 % to control group rats, 0.002 % to experimental 1 group, 0.005 % to experimental 2 group, 0.01 % to experimental 3 group and 0.03 % to experimental 4 group for six months. The blood samples were taken from tail vena of rats in days 30, 60, 90, 120, 150 and from right ventricule of heart in day 180 after rats were anesthetized with cloral hidrate. ALT, AST, glucose, total bilirubine and urea levels were measured in serum and supernatants of liver tissues. As a result of the biochemical analyses, in comparison with the control group while serum ALT and AST activities and the total bilirubin level in the groups of experimental 3 and 4 increased parallel to time and the dosage, urea level decreased and glucose level did not change. In same experimental groups, although ALT and AST activities, total bilirubin and urea levels in liver decreased, glucose level did not change. In experimental 1 and experimental 2 groups, significant chronic effects were not determined in the above biochemical parameters measured in serum and liver parallel to time and dosage in comparison with the control group. 62For these reasons, it was concluded that LAS in doses of 0.002 % (0.14 mg/kg) and 0.005 % (0.35 mg/kg) may be unimportant in rats because it created non-toxic chronic effects and chronic toxicologic effects of LAS for rats occur in doses of 0.01 % (0.7 mg/kg) and 0.03 % (2.1 mg/kg) and 120, 150 and 180 days after the application. The LAS in doses of 0.14 mg/kg (%0.002) and 0.35 mg/kg (%0.005) are taken in the body by nonfiltered well water and nonwashed well disheses in the kitchen is not dangerous for the people health. 63