Yöneticilerin liderlik davranışlarının Blake ve Mouton'un yönetim tarzı ölçeğine göre belirlenmesi: Turizm sektöründe bir araştırma
The determination of managers' leadership behaviors according to Blake and Mouton managerial grid scale: A research in the tourism sector
  1. Tez No: 596335
  2. Yazar: YUSUF ÇATALKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın amacı turizm işletmelerinde görev yapmakta olan yöneticilerin Blake ve Mouton'un yönetim tarzı ölçeğine göre hangi tarz liderlik davranışına sahip olduklarını belirlemektir. Araştırmanın evrenini Samsun ilinde faaliyet gösteren turizm işletme belgesine sahip otel işletmeleri ve seyahat acentalarında görev yapan yöneticiler oluşturmaktadır. Araştırmada Blake ve Mouton tarafından geliştirilen liderlik davranışı ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS programı kullanılmış ve değişkenlerin özelliğine göre t ve anova testi ile değerlendirmeler yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda yaş, eğitim durumu, yöneticilik düzeyi, yöneticilik süresi ve yöneticilerin görev yaptıkları işletme tipi değişkenleri ile liderlik davranışları arasında hem insan odaklılık hem de görev odaklılık boyutlarında anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyet, medeni durum ve yöneticilik eğitimi değişkenleri ile hem insan odaklılık hem de görev odaklılık boyutlarında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine which behaviours tourism managers perform according to Blake and Mouton's managerial grid scale. The population of the research consists of the hotel establishments holding tourism operation license and operating in Samsun province besides also managers working in travel agencies. The leadership behaviour scale developed by Blake and Mouton was used in the research. The statistical analysis programme'SPSS' was used to analyze the data, and the evaluation was made by using Anova and t-test with regard to the characteristics of the variables. As result of the analysis it was found that there was a significant difference between the variables regarding age, education, management level, period, type of business and leadership behaviours in dimensions, including task-oriented and people-oriented style. There was no noticeable difference between the variables regarding in gender, marital status and leadership training dimensions, including task-oriented and people-oriented style.