Evde sağlık hastalarına bakan hasta yakınlarının aile işlevlerinin değerlendirilmesi
Evaluati̇ng fami̇ly functions of the 'relatives who care for home health care patients'
- Tez No: 596352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ TEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
AMAÇ: Bu araştırmada evde sağlık hastasına bakan hasta yakınlarının aile işlevlerinin değerlendirilmesi ve bu konuyla ilgili yapılacak çalışmalara yardımcı olmak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Gözlemsel, Analitik(Korelasyonel) ve Prospektif yöntemlerle yürütülen Kalitatif ve Kantitatif (Miks) tipteki bir çalışmadır. Çalışmaya Ekim 2018- Şubat 2019 tarihleri içinde, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Evde Sağlık Birimine kayıtlı olan hastalara bakan hasta yakınlarından 77 kişi ile evde sağlık hastasına bakım vermeyen gönüllülerden oluşan 77 kişi olmak üzere toplamda 154 kişi katıldı. Çalışmaya katılanlara sosyo-demografik özelliklerini değerlendirmek amacıyla veri toplama formu ve Mc Master Aile Değerlendirme Ölçeği(ADÖ) uygulandı. Analiz için SPSS 22.0 paket programı kullanıldı. BULGULAR: Çalışmaya katılanların %72,1'i kadın; %27,9'u erkek cinsiyet idi. Vaka grubunun yaş ortalaması 51,56 iken kontrol grubunun yaş ortalaması ise 46,78 idi (p =0,013).Bakım verenlerin %66,2'si evli; bakım vermeyenlerin ise % 89,6'sı evliydi(p=0,002). Çalışmaya katılanların %77,9'u aktif çalışmıyorken; % 59,1'i ev hanımı idi. Eğitim yılı ortalamaları 9,03±4,07 yıl idi.
Özet (Çeviri)
AIM: In this study, evaluating the family functions of the patient's relatives who are caring for home health patients and helping the studies to be done on this subject are aimed. MATERİAL AND METHOD: This study is a Qualitative and Quantitative (Mixed) study which is conducted with Observational, Analytical (Correlative) and Prospective methods. Between October 2018 and February 2019, a total of 154 people participated in the study, 77 of whom were relatives of patients who were enrolled in the Home Health Unit of the Health Sciences University Keçiören Training and Research Hospital and 77 of volunteers who did not care for the home health patient. In order to evaluate socio-demographic characteristics, data collection form and Mc Master Family Assessment Device (FAD) were applied to the participants. SPSS 22.0 software was used for analysis. RESULTS: 111(72.1%) of the participants were female, while 33 (27.9%) were male. The mean age of the case group was 51.56, while the mean age of the control group was 46.78 (p = 0.013). 66.2% of the caregivers were married; 89.6% of those who are not caregiver were married (p = 0.002). 77.9% of the participants were not active; 59.1% were housewives. The mean education year was 9.03 ± 4.07 years.