Lomber spinal stenozda kaudal epidural steroid enjeksiyonlarının karşılaştırması
Comparison of caudal epidural steroid injections in patients with lumbar spinal stenosis
- Tez No: 596351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NUR KESİKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bel ağrısı, tüm yaş gruplarını etkileyen, muskuloskeletal sistemin yaygın bir hastalığıdır. Bel ağrısının sık karşılaşılan nedenlerinden biri de lomber spinal stenozdur (LSS). LSS'lu hastalarda yürüme mesafesindeki azalma ve ağrı günlük yaşam aktivitelerinde ve hayat kalitesinde belirgin kayba neden olabilir. Bu çalışmanın amacı; LSS olan hastalarda ultrason eşliğinde ve körlemesine teknikle yapılan kaudal epidural steroid enjeksiyonlarının etkinliğini araştırmaktı. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza ayrıntılı anamnez, fizik muayene ve manyetik rezonans görüntüleme ile LSS tanısı konulan 40 hasta dahil edildi. Hastalar ultrason eşliğinde olan Grup1(n=20) ve körlemesine teknikle olan Grup 2(n= 20) olarak iki gruba randomize edildi. Sosyodemografik veri formu, yürüme mesafesi, ağrı şiddetinin değerlendirmesinde vizüel ağrı skalası (VAS), disabilite için Oswestry Disabilite İndeksi (ODİ), yaşam kalitesi için ise (SF-36) ve psikolojik durum değerlendirilmesi için Beck Depresyon Ölçeği (BDI) ölçeklerinin formları kullanıldı. Hastalara körlemesine ve ultrason eşliğinde kaudal epidural steroid enjeksiyonları yapıldı ve tedavi öncesi, tedavi sonrası 1. hafta, 1. ay ve 3. ayda takipleri yapıldı. Bulgular: Her iki grupta da tedavi öncesi ve sonrası karşılaştırıldığında VAS, ODİ, BDÖ ve SF-36 ölçeklerinde anlamlı iyileşme gözlemlendi. SF-36 genel sağlık skoru tedavi sonrası 1.
Özet (Çeviri)
Aim: Low back pain is a common disease of the musculoskeletal system, affecting all age groups. Lumbar spinal stenosis (LSS) is one of the common causes of low back pain. Reduced walking distance and pain in patients with lumbar spinal stenosis may cause significant loss of dailiy activities and quality of life. The aim of this study was to investigate the efficacy of ultrasound-guided and blind caudal epidural steroid injections in patients with LSS. Materials and methods: 40 patients diagnosed as LSS with detailed history, physical examination and magnetic resonance imaging are included in this study. The patients were randomized into two groups as ultrasound-guided Group1 (n = 20) and Group 2 (n = 20) with blind approach. Sociodemographic data form, walking distance, visual pain scale (VAS) for the assessment of pain severity, Oswestry Disability Index (ODI) for disability, SF-36 for the quality of life, and for psychological conditions Beck Depression Scale (BDI) were used. Blind and ultrasound-guided caudal epidural steroid injections were performed to the patients and they were followed-up at baseline, 1 week, 1 month and 3 months after the treatment. Results: Significant improvement was observed in VAS, ODI, BDI and SF- 36 scales in both groups.