Küçük hücreli dışı akciğer kanseri nedeniyle rezeksiyon yapılan olgularda skip mediastinal lenfatik metastazın prognoz üzerine etkisi
Analysis of prognosis in patients with skip mediastinal lymphatic metastasis after pulmonary resection due to non-small cell lung carcinoma
- Tez No: 596353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT CANSEVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Akciğer kanserinde en etkin tedavi yöntemi anatomik akciğer rezeksiyonudur. Çalışmamızda küçük hücreli dışı akciğer kanseri nedeni ile anatomik akciğer kanseri rezeksiyonu yapılan skip mediastinal lenfatik metastaz saptanan olguları inceleyerek, skip metastaz oluşum faktörlerini, özelliklerini ve sağ kalım üzerine etkisini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Ocak 2009 ve Aralık 2016 tarihleri arasında kliniğimizde küçük hücreli dışı akciğer kanseri nedeniyle anatomik akciğer rezeksiyonu yapılmış 2582 hastanın verileri, arşiv dosyaları taranarak geriye dönük olarak analiz edildi. Çalışmaya akciğer rezeksiyonu sonrası aynı taraf tek mediastinal lenf nodu istasyonu pozitif olan 202 hasta (179 erkek, 23 kadın; ortalama yaş 59.669.89 yıl; dağılım 29-84 yıl) çalışmaya dahil edildi. Hastalar skip metastazlı grup (sN2) (n=55) N1(-), N2(+) ve skip metastazı olmayan grup (nsN2)(n=147) N1(+) N2(+) olmak üzere ikiye ayrılarak analiz edildi. Bulgular: Genel hasta grubunda ortalama sağkalım 63.54.56 ay, medyan sağkalım 344.7 ay, beş yıllık genel sağkalım %38.2 olarak görüldü. Beş yıllık sağkalım oranı; sN2 grubunda (%46.3) nsN2 grubuna (%36.4) göre daha yüksek olmakla beraber, aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0.06). Sonuç: sN2 grubunun beş yıllık ortalama sağkalımı nsN2'den daha iyi olmasına rağmen aradaki fark istatiksel olarak anlamlı bulunmadı (p=0.06). Yetmiş yaş üzeri hastalarda ise 5 yıllık sağ kalım (sN2: %45.4, nsN2: %16.3) istatiksel anlamlı olarak daha fazla idi (p=0.02). Konu ile ilgili çok merkezli randomize prospektif çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Pulmonary resection is the most efficent lung cancer treatment. This study aims to examine skip mediastinal lymphatic metastasis' prognosis and overall survival affect in patients who had pulmonary resections due to non-small cell lung cancer. Materials and Methods: Records of 2852 patients who had pulmonary resections due to non-small cell lung cancer between january 2009 and december 2016, are retrospectively analysed. A total of 202 patients ( 179 male, 23 female; mean age 59.669.89 years; range 29-84 years) who had non-small cell lung cancer with ipsilateral single mediastinal lymph node metastasis. The patients are divided into two groups before analysis: the skip metastasis group (sN2) (n=55)N1(-), N2(+) and non-skip mediastial lymph node metastasis group (nsN2)(n=147) N1(+) N2(+). Results: Overall survival of total patients was 63.54.56 months, median survival was 344.7 months and five-year overall survival rate was %38.2. Five-year overall survival rate was higher in sN2 group (%46.3) compared to nsN2 group (%36.4), although the difference was observed as marginally signficant (p=0.06). Conclusion: Groups' five-year overall survivals are compared by parameters which are decided by literatüre analysis. SN2 group's rates were higher compared to nsN2 group's rates in most of the parameters. The difference was statistically significant for some of the parameters while most of them did not have statistical significance. This subject will be better studied by multi-centered prospective cohort groups.