Ateroskleroz tanısı konmuş hastalarda eritrosit deformabilite indeksi değişikliklerinde eritrosit membran fosfolipid, kolesterol ve eritrosit membran proteinlerinin etkilerinin incelenmesi
The Effect of erythrocyte membrane phospholipid, cholesterol and erythrocyte membrane proteins on change in deformability index in atherosclerosis patients
- Tez No: 59638
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET CAN AKYOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
67 ÖZET Bu araştırma daha önceki çalışmalarda ortaya konan aterosklerozlu hastalara ait eritrosit deformabilite indeksindeki azalmanın, eritrosit membran lipidleri (kolesterol, fosfolipid) ve membran protein konsantrasyonları ile ilişkisinin araştırılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla koroner anjiyografi sonucu kesin ateroskleroz teşhisi konan hastalardan ve sağlıklı kişilerden oluşan kontrol grubundan alınan kan örneklerinde eritrosit sayısı (RBC), hematokrit(Hct), ortalama eritrosit hacmi (MCV), ortalama eritrosit hemoglobin değeri (MCH), ortalama eritrosit hemoglobin konsantrasyonu (MCHC), eritrosit hacim dağılım genişliği (RDW), hemoglobin, eritrosit deformabilite indeksi, membran fosfolipid ve kolesterolü, plazma kolesterolü, membran proteinleri çalışılmıştır. Eritrosit deformabilite indeksi ölçümleri stroboskobik kayıt santrifüj yöntemi, eritrosit membran protein konsantrasyonları ölçümleri Sodyum Dodesil Sülfat Poliakrilamid Jel Elektroforezi (SDS-PAGE) yöntemi ile yapılırken eritrosit membran fosfolipid, kolesterol ve tam kan sayımı ölçümleri otoanalizörde belirlendi. Araştırmanın sonunda elde edilen bulgulara göre hasta grubunda membran kolesterol, fosfolipid miktarları kontrol gruba göre anlamlı olarak yüksek bulunurken, iki gruba ait spektrin, aktin ve ankirin konsantrasyonlarının hasta grubunda kontrol grubuna göre düşük olduğu saptandı. Elde edilen bu sonuçlara göre aterosklerozlu hasta grubunda saptanan eritrosit deformabilite indeksi değerindeki azalmanın eritrosit membran proteinlerinden daha çok eritrosit membran kolesterol, fosfolipid miktarlarındaki artıştan kaynaklandığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
68 SUMMARY As results of previous studies it was decleared that erythrocyte deformability is relatively lower in atherosclerotic patients than that of normal persons. This study was performed to find out the relation between decrease in erthrocyte deformability and erythrocyte membrane proteins and erythrocyte membrane cholesterol in atherosclerotic patients. For this purpose blood samples were collected from atherosclerotic patiens whose diagnosis was certain, according to coronary angiography and healty persons to determine the RBC, Hct, MCV, MHC, MHCH, RDW, hemoglobin, erythrocyte deformability index, membrane phospholipid and cholesterol, plasma cholesterol and membrane proteins. While erythrocyte deformability index was measured by strobocobic determination, erythrocyte membrane proteins by SDS-PAGE methods, whole blood count was measured at analyzer. According to findings, membrane cholesterol, phospholipid is significatly higher in atherosclerotic patiens than that of control group and sum of spectrin, actin and ankyrin is relatively lower in atherosclerotic group than that of control group. As a result of this study it can be said that; relatively decrease in erythrocyte deformability in atherosclerotic patients is due to increase in erythrocyte membrane cholesterol, phospholipid and changes in erythocyte membrane protein concentration have to be investigated from intrinsic parameter point of view to make any comment.