Tip 2 diyabetes mellitus'u olan hastalarda yeni başlanan sodyum-glukoz ko-transporter 2 inhibitörlerinin ateroskleroz üzerine etkıleri
In patients with type 2 diabetes mellitus effects of newly introduced sodium-glucose co-transporter 2 inhibitors on atherosclerosis
- Tez No: 916299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ AVCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Tip 2 diyabetesmellitus tanılı hastalarda sodyum-glukoz ko-transporter 2 (SGLT-2) inhibitörlerinin ateroskleroz ve kardiyovasküler fonksiyonlar üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif gözlemsel çalışma, 2023-2025 yılları arasında Kayseri Şehir Hastanesi'nde yürütülmüştür. Kardiyovasküler hastalık öyküsü olmayan ve Tip 2 diyabetesmellitus tanısı konmuş 40 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılardan tedavi öncesi ve 9 aylık SGLT-2 inhibitörü tedavisi sonrası olmak üzere iki kez kan ve idrar örnekleri alınmış, biyokimyasal analizler yapılmıştır. Aterojenik Plazma İndeksi, adrenomedullin düzeyi, sistemik immün inflamasyon indeksi, brakiyal arterde akım aracılı dilatasyon (FMD) ölçümü ve diğer kardiyovasküler parametreler değerlendirilmiştir. Bulgular: Tedavi öncesi ortalama aterojenik plazma indeksi 0.24±0.3 iken, tedavi sonrası 0.13±0.3'e düşerek anlamlı bir azalma göstermiştir (p=0.110) ve yüksek risk seviyesinden düşük risk seviyesine inmiştir. Adrenomedullin düzeyi tedavi öncesi 529.9±278.8 pg/ml'den 490.3±269.4 pg/ml'ye düşmüş ve bu azalma istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0.042). Ancak, sistemik immün inflamasyon indeksi tedavi sonrası 524.9±252.1'den 535.4±264.5'e yükselmiştir (p=0.860).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the effects of sodium-glucoseco-transporter 2 (SGLT-2) inhibitors on at heros clerosisand cardiovascular functions in patients diagnosed withType 2 diabetesmellitus. Materials and Methods: This prospective observational study was conducted at Kayseri City Hospital between 2023 and 2025. For typatients diagnosed with Type 2 diabetesmellitus with out a history of cardiovascular disease were included in the study. Blood and urine samples were collected from participantst wice: before the treatment and after 9 months of SGLT-2 inhibitor therapy, and biochemical analyses were performed. The At herogenic Plasma Index, adrenomedull in level, systemic immuneinflammation index, flow-mediateddilation (FMD) of the brachialartery, and other cardiovascular parameters weree valuated.