Galoktozamin ve endotoksin uygulanan sıçanların karaciğer ve plazmalarında lipit peroksidasyonunun ve antioksidan sistem elemanlarının incelenmesi
Changes of lipid peroxidation and antioxidant system on livers and plasma of rats treated LPS1 galactasamine
  1. Tez No: 59637
  2. Yazar: ÖZNUR KANBAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
49 ÖZET Deney hayvanlarına düşük dozlarda galaktozamin (GalN) ve endotoksin (LPS) birlikte uygulandığında, insanlarda görülene benzer bir viral hepatit tablosu oluşmaktadır. Bu karaciğer hasarının oluşumunda lipit peroksitlerinin önemli bir katkısı olduğu ileri sürülmektedir. Çalışmamızda amacımız oluşumunda serbest radikal reaksiyonlarının önemli bir rol oynadığı GalN + LPS uygulamasına bağlı hepatit tablosunda, karaciğerde ve plazmada lipit peroksidasyonunu ve antioksidan sistem elemanlarını incelemektir. Böylece bu hasarın plazmaya ne şekilde yansıdığını saptamak ve antioksidan sistem elemanlarının tayininin tanıda bir yararı olup olamayacağını belirlemektir. Bu amaçla sıçanlara tek doz 600 mg/kg GalN ve 500 (ig/kg LPS uyguladıktan 3, 6 ve 24 saat sonra karaciğer ve plazmada lipit peroksitleri ile antioksidan sistem elemanlarını inceledik. Ayrıca karaciğerde histopatolojik incelemeler yapıldı. Sonuçlarımıza göre ; a) GalN + LPS uygulamasından sonra karaciğer hasarı 3. saatte başlayıp 24. saatte belirginleşti. Bu durum karaciğerde histopatolojik bulgular ve plazma alanin transaminaz aktivitesindeki artışla saptandı. b) GalN + LPS uygulamasından sonra plazmada malondialdehit (MDA), fluoresan yoğunluk (FY) ve total glutatyon düzeyleri giderek artış gösterdi. Süperoksid dismutaz (SOD) ve glutatyon peroksidaz (Gpx) aktiviteleri belirgin bir değişiklik göstermedi, fakat katalaz (Cat) aktivitesinde ılımlı bir artış bulundu. c) GalN + LPS uygulamasından sonra sıçanların karaciğerlerinde lipit peroksit ve GSH düzeyleri arttı. SOD aktivitesinde de ılımlı bir artış bulundu. Gpx, Cat ve glutatyon S-transferaz (GST) aktiviteleri ise değişmedi. Buna göre, plazmada lipit peroksit ve glutatyon tayininin aksine antioksidan enzim aktivitelerinin tayini kullandığımız GAIN + LPS deneysel modelinde karaciğer hasarını göstermede yararlı ve uygun bir yöntem olarak gözükmemektedir.
Özet (Çeviri)
50 SUMMARY The changes in the levels of lipid peroxides and antioxidant system in the plasma as well as liver were investigated in rats with endotoxin/galactosamine hepatitis. Hepatitis was induced by intraperitoneal co-administration of small doses of D- galactosamine (GaIN) (600 mg/kg) and Escheria Coli endotoxin (LPS) (500 ng/kg). In the liver, the levels of glutathione (GSH) and lipid peroxides increased significantly while glutathione peroxidase (GPx), catalase (Cat) and glutathione-S-transferase (GST) activities remained unchanged. Superoxide dismutase activity increased slightly but not significantly. In the plasma, the levels of lipid peroxides and GSH increased, Cat activity slightly increased and SOD and GPx activities did not change. Along with the histopathological changes, plasma alanine transaminase activity started to increase 3 hr. after the injection of the toxins and were more pronounced 24 hr. after the injection. We conclude that the determinations of plasma lipid peroxide and GSH content might be useful indicators of galactosamine/endotoxin induced hepatitis.