Tekstil örgü makinalarında kullanılmak için alternatif örgü yağı geliştirilmesi
Developments of alternative knitting oi̇l in order to be used in textile knitting machines
- Tez No: 596399
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Tekstilde; örgü sektöründe her tip örgü makinelerinde, örgü yağı denilen özel bir yağ kullanılmak zorundadır. Örgü makinelerinde sarf malzeme olarak kullanılan bu yağın en önemli özelliği suda çözünür olmasıdır. Böylece örgü esnasında kumaşa çıkabilecek; iğne ve platin adı verilen aksamlar dan kaynaklı yağ izleri veya makine kaynaklı damlama şeklindeki yağ lekeleri, kumaşın boyanması esnasında uygulanan bir dizi prosesler sonucu uzaklaştırılır. Bu noktada yağın kumaş üzerinden uzaklaştırılması, örgü yağının suda çözünür özelliğe sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Sektörde, mevcut durumdaki örgü yağları sadece bu özelliği taşımaktadır, örgü yağında yapılan tüm Ar-Ge çalışmaları ise; yağın su ile emülsiyonunun (sudaki çözünürlüğünün) arttırılmasına yönelik olmuştur. Bu emülsiyonu sağlayan özel katkı maddeleri ise emülgatör olarak adlandırılır. Emülsiyonu sağlayan bu kimyasallar örgü yağı üreticileri tarafından uzak doğu ve Avrupa ülkelerinden ithal edilmektedir. Tezimiz kapsamında yapılacak çalışmalar neticesinde, örgü yağındaki bu emülsiyonu sağlayan söz konusu emülgatörü yapmayı ve bunun ile birlikte standart örgü yağlarından farklı olarak örgü yağına iki farklı özellik daha kazandırarak; işletme maliyetlerini düşürmeyi ve üretim kalitelerini yükseltmeyi hedeflemekteyiz. Hedeflenen yeniliklerden birincisi; Örgü yağının su ile emülsiyonunu zayıflatmadan, makine üzerinde örgüyü gerçekleştiren ort. 3000 adet iğne ve 3000 adet platin adı verilen ve yüksek devirde hareket eden aksamlarda ki sürtünmeyi, özel bir katkı ile minimize etmek; sarf malzeme olarak kullanılan bu aksamların çalışma ömrünü uzatarak kumaş üretim miktarlarını arttırmaktır. Örgü yağı için tezimiz kapsamında hedeflenen ikinci yenilik ise; Örgü yağına kazandıracağımız bir özellik ile yüksek devirlerde hareket eden ve sürekli sürtünmeye maruz kalan makine aksamlarının yüksek sıcaklıklara çıkmasını önleyerek sıcaklığın optimum seviyede kalmasını sağlamak ve bu sıcaklıktan kaynaklı bir dizi maliyetin hatta kumaşta oluşabilecek hataların önüne geçmektir.
Özet (Çeviri)
A special oil called knitting oil must be used in all knitting machines in the knitting sector in textiles. The most important feature of this oil used as a consumable material in knitting machines is that it is water soluble. Thus, traces of oil from the machine and dripping oil stains from needles and platinum, which may occur in the fabric during knitting, are removed as a result of a series of processes applied during dyeing of the fabric. At this point, the removal of the oil from the fabric is due to the fact that the knitting oil is water soluble.In the sector, the current knitting oils have this feature only, all R & D studies on knitting oils; It was intended to increase the emulsion (solubility in water) of the oil with water.The special additives providing this emulsion are called emulsifying agent. These chemicals, which provide emulsion, are imported by knitting oil producers from far east and European countries. As a result of the studies to be carried out within the scope of our thesis, by making the emulsifier providing this emulsion in the knitting oil and in addition to the standard knitting oils, by adding two different properties to the knitting oil; we aim to reduce operating costs and improve production quality. The first of the targeted innovations; without weakening the emulsion of knitting oil with water, it is aimed to minimize the friction of the 3000 needle and 3000 platinum which makes knitting on the machine and moving at high speed with a special additive and to increase the fabric production amounts by extending the working life of these components used as consumables. The second innovation targeted for knitting oil is; with a feature that we will add to knitting oil, it is to prevent that the machine parts moving at high speeds and subjected to continuous friction to rise to high temperatures, to ensure that the temperature remains at an optimum level and to prevent a series of costs caused by this temperature and even the defects that may occur in the fabric.