Determination of some antioxidant activities (Superoxide dismutase, catalase, and reducing glutathione) and oxidative stress level (Malondialdehyde acid) in cirrhotic liver patients
Sirotik karaciğer hastalarında oksidatif stres düzeyi (Malondıaldehıt asit) ve bazı antioksidant aktivitelerin (süperoksit dismutaz, katalaz, ve redükte glutatyon) belirlenmesi
- Tez No: 596405
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT DEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Siroz, karaciğerde uzun süreli hasar nedeniyle işlevini yapamaduğı bir durumdur. Bu hasar normal karaciğer dokusunun skar dokusu ile değiştirilmesi ile karakterize olan bir durumdur. Siroz en sık olarak alkol, hepatit B ve en yaygın etiyolojik faktörler olarakta hepatit C'den kaynaklanır. Bu çalışmada, Batman Bölge Hastanesi Gastroenteroloji Kliniği karaciğer sirozu olan hastalardan kan serum örnekleri alındı. Bu çalışmanın amacı, karaciğer siroz hastalarının kan serumunda lipid peroksidasyon düzeyi (MDA) ve redukte glutatyon (GSH), katalaz (CAT) ve süperoksit dismutaz (SOD) gibi antioksidanların aktivitelerini belirlemektir.
Özet (Çeviri)
Cirrhosis is a condition in which the liver does not function properly due to long-term damage. This damage is characterized by the replacement of normal liver tissue by scar tissue. Cirrhosis is most commonly caused by alcohol, hepatitis B, and hepatitis C as the most common etiological factors. In this study, blood serum samples were collected from patients with liver cirrhosis from the Gastroenterology Clinic of Batman Regional Hospital. The aim of this study was to determine the levels of lipid peroxidation (MDA) and antioxidants such as reduced glutathione (GSH), catalase (CAT) and superoxide dismutase (SOD) in the blood serum of liver cirrhosis patients.