Total diz artroplastisinde traneksamik asit etkinliğinin farklı uygulama yöntemleriyle karşılaştırılması
Comparison of tranexamic acid effectiveness with different application methods in total knee arthroplasty
  1. Tez No: 596404
  2. Yazar: HALİT FARUK ÇIRMAYIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR SARGIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Traneksamik asidin (txa) total diz artroplastisi cerrahisi sırasında kan kaybı ve kan transfüzyon ihtiyacının azaltılması konusundaki etkinliği, son dönemde yapılan çalışmalarda sıkça vurgulanmaktadır. Literatürde oral, intravenöz (iv), intraartiküler (ia) ve kombine uygulamalar tanımlanmış olmakla birlikte hangi uygulama türünün en etkin olduğu konusunda fikir birliği bulunmamaktadır. Bu çalışmada unilateral total diz artroplastisi uygulanan hastalarda ia atuşman, ia enjeksiyon, iv, hem ia hem iv kombine uygulamaların etkinliği ilk kez karşılaştırılmıştır. Unilateral total diz artroplastisi uygulanan 94 Kadın, 31 Erkek toplam 125 hasta çalışma grubunu oluşturdu. Katılımcılar 5 gruba ayrıldı: 1. grupta sadece intraartiküler enjeksiyon (15mg/kg ia txa), 2. grupta sadece intravenöz enjeksiyon (15mg/kg), 3. grupta hem ia enjeksiyon hem iv enjeksiyon (15mg/kg ia + 15mg/kg iv txa), 4. grup intraartiküler atuşman (15 mg/kg), 5. grup ise txa uygulanmayan hastalardan kontrol grubu olacak şekilde seçildi. Ameliyat sonrası drenden gelen kanama miktarı, hemoglobin parametreleri ve kan transfüzyon ihtiyacı değerlendirilerek beş grup arasındaki farklılıklar araştırıldı. İstatistiksel analizler için SPSS 15.0 ve Microsoft Excel paket programları kullanıldı. Txa uygulanan gruplarda ameliyat sonrasında kanama miktarı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu. Grupların 24. Saat drenden gelen sıvı hacimlerinin ortanca değerleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The efficacy of tranexamic acid (txa) on blood loss and the need to reduce blood transfusion during total knee arthroplasty surgery is often emphasized in recent studies. There is no consensus in the literature as to which administration method is most effective, with oral, intravenous (iv), intraarticular (ia) and combined treatments being defined. In this study, we compared the efficacy of ia spray, ia injection, iv injection, both ia injection and iv injection combined treatment for the first time in unilateral total knee arthroplasty patients. A total of 125 patients, 94 female and 31 male, who underwent unilateral total knee arthroplasty, constituted the study group. Participitants were divided into 5 groups: intraarticular drain injection (15 mg/kg ia txa) in group 1, intravenous injection (15 mg/kg) in group 2, ia drain injection and iv injection (15 mg/kg ia + 15 mg/kg iv txa) in group 3, without txa in group 4 (control group) and the fifth group was selected intraarticular spray (15 mg/kg) patients. Postoperative hemorrhage rate, haemoglobin parameters and blood transfusion requirement were evaluated and differences among the five groups were investigated. SPSS 15.0 and Microsoft Excel programs were used for statistical analysis. The amount of bleeding after surgery in the Txa groups was statistically significantly lower than the control group. The median values of the liquid volumes from the 24-hour drains of the groups were compared.