Yüksek kalsiyum skorlu hastalarda oksidatif stres düzeyi(malondialdehit) ve bazı antioksidan (süperoksit dismutaz, katalaz ve redükte glutatyon) aktivitelerin saptanması
Determination of oxidative stress level (malondialdehyde) and some antioxidant (superoxide dismutase, catalase and reduced glutathione) activities in patients with high calcium scores
  1. Tez No: 924562
  2. Yazar: CEMİLE ESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT DEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ MAHİR GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasında Van YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi Radyoloji polikliniğinde yüksek kalsiyum skoru teşhisi konulmuş hastalardan alınan serum örneklerinden bazı antioksidant aktiviteleri (SOD, GSH ve CAT) ve lipid peroksidasyon ürünü olan MDA düzeyi araştırıldı. Yüksek kalsiyum skorlu hastalarda GSH için hasta ve kontrol grubunun ortalamaları arasındaki fark istatistik olarak anlamlı bulunmazken CAT, MDA ve SOD için hasta ve kontrol grubunun ortalamaları arasındaki fark istatistik olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this thesis study, some antioxidant activities (SOD, GSH and CAT) and the level of MDA, a lipid peroxidation product, were investigated from serum samples taken from patients diagnosed with high calcium scores in the Radiology Policlinic of Van YYÜ, Dursun Odabaş Medical Center. While the difference between the means of the patient and control groups for GSH in patients with high calcium scores was not statistically significant, the difference between the means of the patient and control groups for CAT, MDA and SOD was statistically significant (p0.05).