An investigation on the effectiveness of nailed timber walls as retrofitting measure for substandard concrete structures
Düşük beton dayanımlı binaların çivili ahşap duvarlar ile güçlendirilmesine ilişkin bir inceleme
  1. Tez No: 761024
  2. Yazar: ASLI KESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ LUŞ, PROF. DR. ARİO CECCOTTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Türkiye depremsellik açısından çok aktif bir bölgede yer almaktadır ve çeşitli bölgelerini etkilemiş birçok büyük deprem çok büyük kayıplara yol açmıştır. Düşük malzeme dayanımı ve kalitesiz işçilik le yapılmış çok sayıda bina, Türkiye'deki depremlerin yıkıcı etkilerini arttırmıştır. Özellikle 2000'lerden önce inşa edilmiş konut binalarının büyük çoğunluğunun standartların altında beton ve donatı kullanılarak yapıldığı düşünülmektedir. Ayrıca araştırmalar, Türkiye'nin en kalabalık şehirlerini içeren Marmara bölgesinde yakın gelecekte büyük bir deprem olma olasılığının yüksek olduğunu göstermektedir. Bu nedenle etkili ve uygun maliyetli bir güçlendirme yöntemine ihtiyaç kaçınılmazdır. Bu çalışmada, ahşaba dayalı bir güçlendirme yöntemi değerlendirilmiş ve bu yöntemin iki binanın sismik performansı üzerindeki etkisi irdelenmiştir. Önerilen güçlendirme yöntemi, çivilerle hazırlanmış ahşap duvarların bina çevresine montajından oluşmaktadır. İlk olarak, rijitlik ve mukavemet özelliklerini elde etmek için iki tip çivili ahşap duvar üzerinde döngüsel yanal yük deneyleri yapılmıştır. Çivilenmiş ahşap duvarlar arasındaki tek fark kullanılan çivi sayısıdır. Daha sonra, CSI Perform3D yazılımı kullanılarak burkulması önlenmiş çelik çaprazlar ile deneysel testlerin bir modeli oluşturulmuştur. Güçlendirilmemiş iki betonarme bina yapısal modelleri ile her binanın iki farklı tip çivilenmiş ahşap duvar ile güçlendirilmiş yapısal modelleri CSI Perform3D yazılımı ile oluşturulmuş ve yapısal modellerin deprem performansları birbirleriyle karşılaştırılmıştır. İrdelenen güçlendirme yöntemi ile, yapısal boyutlandırması son deprem yönetmeliğine uygun olarak yapılmış fakat malzeme dayanımı yetersiz olan ilk vaka çalışması binasının performansı biraz artırılsa da, kapsamlı bir iyileştirme sağlanmadığı sonucuna varılmıştır. İkinci vaka çalışması olarak ise yerleşim ve boyutlandırmada zaafları olduğu gibi aynı zamanda malzeme dayanımı da yetersiz olan binanın önerilen güçlendirme yöntemi ile güçlendirilmesi sonucunda binanın hasar seviyelerinde dikkate değer düşüş sağladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is in a seismically active region and has suffered through extensive losses due to several major earthquakes that struck its various parts. The destructive effects of earthquakes in Turkey are infuriated by the large volume of buildings constructed with low-quality materials and workmanship. Especially a great percentage of residential buildings are constructed by using substandard concrete and reinforcement. Furthermore, research shows a great possibility of a high magnitude earthquake to occur in the near future around the Marmara region, which includes the most populated cities in Turkey. Inevitably, there is a need for an effective and affordable retrofitting method. In this study, a new retrofitting method is introduced and its effect on the seismic performance of two representative case study buildings are investigated. The retrofitting method consists of the implementation of timber walls which are prepared with nails. Initially, cyclic shear tests are performed on two types of nailed timber walls in an effort to obtain stiffness and strength properties. The only difference between the nailed timber walls is the number of nails used. Computational simulations of the experimental tests are generated in CSI Perform3D with buckling restrained brace elements. Two simulations of each case study reinforced concrete buildings retrofitted with the two types of nailed timber walls are conducted along with the original reinforced concrete building. Finally, the seismic performances of structural models are compared with each other. For the first case study building, which is a well-designed building with substandard material quality, it is concluded that even though the seismic performance of the representative building is slightly increased, a comprehensive enhancement in seismic performance is not achieved with the retrofitting method investigated. For the second case study building, which is a poorly designed building with low material quality, seismic performance is significantly improved.