Yeni C2 simetrik kiral tetraamid bileşiklerinin sentezi ve bazı amin ve aminoasit esterlerinin enantiyomerik tanımasında kullanılması
Synthesis of new C2 symmetric chiral tetraamide compounds and usage of some amine and amino acide esters in enantiomeric recognition
  1. Tez No: 596410
  2. Yazar: ZÜLEYHA TİĞİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT SUNKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
UV-Vis Spektroskopisi, bağlanma sabitlerini (Ka) hesaplamak için yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Benesi-Hildebrand denklemi kullanılarak UV-Visible titrasyon deneylerinden elde edilen verilerden reseptör (konukçu) ile konuk molekülleri arasında oluşan komplekslerin bağlanma sabitleri hesaplanır. Bu tez kapsamında (S)-izolösinden türetilen iki yeni C2-simetrik kiral tetraamid bileşiği sentezlendi ve bazı amino asit esterlerinin ve 1-ariletilaminlerin enantiyomerlerine karşı enantiyomerik tanıma yetenekleri Uv-titrasyon yöntemi ile incelendi. Sentezlenen bileşiklerin yapıları element analizi, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR ile karakterize edildi. Bu konukçu bileşikler güçlü bir kompleksleşme (Ka 5787,23 M-1 'ye kadar) ve çok iyi enantiyoselektivite sergilemiştir (KaS / KaR = 13,98 'e kadar)
Özet (Çeviri)
UV-Vis Spectroscopy is a widely used method for calculating binding constants (Ka). Using the Benesi-Hildebrand equation, the binding constants of the complexes formed between the receptor (host) and the guest molecules are calculated from the data obtained from UV-Visible titration experiments. In this work, two novel C2 symmetrical chiral tetraamide compounds derived from (S)-isoleucine were synthesised and their enantiomeric recognition abilities towards enantiomers of some amino acid esters and l-arylethylamins were examined by UV-titration method. The prepared amide compounds were characterized by elemental analysis, infrared spectroscopy (IR), 1H nuclear magnetic resonance (NMR) and 13C nuclear magnetic resonance (NMR). These receptor compounds exhibited strong complexation (with Ka up to 5787.23 M-1) and very good enantioselectivity (up to KaS/KaR = 13.98).